OSP STARY UJAZD

NASZ PATRON – ŚWIĘTY FLORIAN

Św. Florian urodził się w 250 roku. Był oficerem i wysokim urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum. Jego życie przypadało na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W 304 roku ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 roku z przywiązanym kamieniem do szyi, został zrzucony z mostu do rzeki Enns. Wkrótce po śmierci męczennik objawił się pewnej pobożnej kobiecie imieniem Waleria prosząc ją, aby pochowała go w mało uczęszczanym miejscu. W IX w. na miejscu grobu w Lorch zbudowano klasztor i Kościół. Z czasem jego relikwie przeniesiono do Katedry Wawelskiej i umieszczono w ołtarzu głównym. Święty Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

TROCHĘ HISTORII…

Pierwsze wzmianki o Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Ujeździe datują się na rok 1922. Budynek OSP składał się wtedy z drewnianej szopy, w której mieścił się dwukołowy wóz z drewnianą beczką napełnianą wodą. Jednak oficjalne założenie jednostki OSP w Starym Ujeździe przypada na 1927 rok, kiedy to utworzył się pierwszy zarząd w skład, którego wchodziły następujące osoby:

  • Filip Bodynek
  • Ryszard Chwastek
  • Wilhelm Kansy
  • Mikołaj Moczygemba
  • Albert Roter
  • Alojzy Więcek
  • Filip Więcek
  • Paweł Więcek
  • Wiktor Jarosz

Spośród wymienionych osób na komendanta jednostki wybrano Wiktora Jarosz. W 1927 roku jednostka została także wyposażona w podstawowy sprzęt taki jak: mundury, hełmy, tłumice, bosaki, wiadra i trąbkę alarmową. 27 października 1932 roku jednostka została zarejestrowana jako stowarzyszenie pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna w Ujeździe Starym pod nr. 958 w Rejestrze Stowarzyszeń i Związków Urzędu Spraw Wewnętrznych Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu. W 1932 roku do użytku została oddana murowana strażnica, którą sfinansowano z budżetu wiejskiego. W strażnicy tej znajdowała się boks garażowy, w którym znajdowała się konna sikawka ręczna. W budynku były także dwa pokoje dla podróżnych, a obok strażnicy była budka dla stróża nocnego. Stan taki utrzymywał się do 1945 roku w którym to działania wojenne doprowadziły do całkowitego zniszczenia strażnicy. W latach powojennych, aż do 1959 roku, wypożyczony z Niezdrowic sprzęt gaśniczy przechowywany był u Alfonsa Jarosz. Odbudowę remizy rozpoczęto w 1958 roku, a zakończono w grudniu 1959 roku. Utworzył się wtedy nowy zarząd w składzie:

  • prezes – Franciszek Rekus
  • naczelnik – Wiktor Jochem
  • sekretarz – Franciszek Więcek
  • skarbnik – Józef Melson
  • gospodarz – Gerhard Glagla

Nowo powstała jednostka zrzeszała 69 członków. Pierwszymi kronikarzami byli wtedy Franciszek Rekus i Franciszek Więcek. Kronikę przechowywano u gospodarza, jednak po jego śmierci kronika zaginęła.

Składy zarządów w historii OSP Stary Ujazd w latach 1976-2007

Dzięki protokołom z zebrań OSP udało się odzyskać niektóre nazwiska członków i zarządy OSP Stary Ujazd.

Lata 1976-1990

  • prezes – Franciszek Rekus
  • naczelnik – Piotr Jarosz
  • skarbnik – Józef Melson
  • sekretarze – Krzysztof Kansy ( 1976 – 1980 ), Henryk Kotyrba ( 1981 ), Jan Pandera ( 1982-1990 )

Dopiero po czternastu latach w 1991 roku zmienił się skład zarządu:

Lata 1991-2000

  • prezes – Piotr Jarosz
  • naczelnik – Edward Kunce
  • skarbnik – Józef Melson
  • sekretarze – Joachim Burzan ( 1991 ), Roman Więcek ( 1992 ), Andrzej Wilczek ( 1993 – 1998 )

Lata 2001 – 2007

  • prezes – Helmut Mehlich
  • naczelnik – Joachim Klyta
  • skarbnik – Józef Melson
  • sekretarz – Adam Melson
  • gospodarz – Edward Kunce

W 2006 roku nastąpiła zmiana w składzie zarządu. Z funkcji skarbnika zrezygnował Józef Melson, a na jego miejsce wybrano Romana Galę.

Jeden z pierwszych członków OSP Stary Ujazd – Piotr Socha

Mamy sztandar …

Ważnym wydarzeniem w historii jednostki było nadanie sztandaru, miało to miejsce w 1977 roku. Płatem sztandaru jest kwadratowa tkanina o wymiarach 100×100 cm, po prawej stronie koloru czerwonego, po lewej błękitnego. Płat obszyty jest obustronnie złotą taśmą o szerokości 15 mm. Pośrodku umieszczony jest znak Związku, a nad i pod znakiem napis koloru złotego. U góry ” W SŁUŻBIE ” u dołu ” OJCZYZNY LUDOWEJ „. Na prawej stronie płata sztandaru OSP: znak Związku haftowany szychem srebrnym. Orzeł znajdujący się na znaku Związku haftowany jest na czerwonym tle białymi i srebrnymi nićmi. Na lewej stronie pośrodku, haftowany jest złotym szychem hełm strażacki na tle skrzyżowanych toporków, nad dwiema gałązkami wawrzynu ułożonymi w kształcie półkola. Ostrza toporków i listki wawrzynu haftowane są srebrnym szychem. Na płacie umieszczony jest napis ” Ochotnicza Straż Pożarna Stary Ujazd „. W dolnych narożnikach znajdują się daty: w lewym 1927 – rok założenia OSP, w prawym 1977 – rok ufundowania sztandaru.

Przekazanie sztandaru Stefanowi Szwedce przez Naczelnika Miasta i Gminy Ujazd – Eugeniusza Horoszczaka

Mamy nową remizę

W ciągu wszystkich lat działalności OSP w Starym Ujeździe często pojawiał się problem rozbudowy budynku OSP. W 1993 roku na posiedzeniu Rady Sołeckiej sprawę rozbudowy remizy strażackiej przedstawił naczelnik jednostki i inicjator Edward Kunce oraz sołtys Wiktor Jochem. W trakcie dyskusji ustalono, iż należy wykonać i przedstawić plan rozbudowy na kolejnym zebraniu wiejskim, by każdy z mieszkańców mógł wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. Do wykonania planu zostali zobowiązani: Piotr Chwastek, Edward Kunce, Herbert Lasak i Roman Lasak. W 1995 roku OSP uzyskało zezwolenie na budowę i tak w 1996 roku rozpoczęto prace. Czasy były takie, że na pieniądze z budżetu gminy nie można było liczyć, gmina miała inne zadania, z którymi musiała się borykać, stąd pomysł składek mieszkańców. Niestety z każdym rokiem było coraz trudniej kontynuować budowę, gdyż mieszkańcy nie byli w stanie sfinansować całej budowy i dlatego w 1997 roku inicjatywa została wstrzymana. Przedsięwzięcie zakończyło się wybudowaniem jednego boksu garażowego wraz z jego zadaszeniem. Kolejny etap starań Edwarda Kunce o dokończenie budowy miał miejsce w 2001 roku. W 2003 roku zmieniono projekt budowy, zgodnie z którym w 2004 roku kontynuowano budowę przy wsparciu środków z budżetu gminnego. Inwestycję zakończono w styczniu 2005 roku. Na realizację tej inwestycji przeznaczono prawie 210 tysięcy złotych. W tym samym roku zagospodarowano też teren wokół strażnicy. I tak 16 kwietnia 2005 roku zjechały się do Starego Ujazdu delegacje wszystkich jednostek strażackich funkcjonujących w gminie, goście z wojewódzkich i powiatowych władz OSP, a także przedstawiciele samorządu różnego szczebla, by wraz z mieszkańcami uczestniczyć w otwarciu i poświęceniu nowej strażnicy OSP w Stary Ujeździe.

Tak prezentował się budynek OSP w latach 60-tych i 70-tych

Z fotograficznego archiwum

80 – lecie OSP w Starym Ujeździe

23 czerwca 2007 staroujazdowska straż świętowała 80 – lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez wikarego, księdza Grzegorza Sonnka. Po Mszy Świętej strażacy, mieszkańcy i zaproszeni goście przeszli pod remizę, gdzie odznaczono sztandar jednostki srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Dekoracji dokonał dyrektor biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu Wiesław Penka. Odznaczeni medalami zostali także strażacy. Odznaczenia wręczył im prezes ZOG ZOSP RP Ujazd Gerhard Tiszbierek.

Odznakę ” strażaka wzorowego ” otrzymali:

  • Krzysztof Prusko
  • Krzysztof Roter
  • Adam Melson

Odznakę za wysługę 45 lat otrzymał Józef Melson, natomiast odznakę za wysługę 30 lat przyznano Edwardowi Kunce. Za wysługę 25 lat uhonorowano:

  • Helmuta Mehlich
  • Joachima Klyta
  • Jana Stypa

Za wysługę 20 lat odznaczono:

  • Jana Prusko
  • Jerzego Rudner

Odznakę za wysługę 15 lat otrzymał Roman Melson. Za wysługę 10 lat udekorowani zostali:

Dorota Cholewa Iwona Konieczny Ewelina Gąsior Martyna Ogaza
Monika Stania Rafał Ignacek Roman Cholewa Adam Melson
Roman Hajduk Krzysztof Prusko Robert Rekus Krzysztof Roter

Odznakę za wysługę 5 lat otrzymali:

Anna Roter Iwona Glagla Małgorzata Rekus Patrycja Roter
Damian Bieniek Rafał Hajduk Łukasz Bieniek Piotr Kołodziej
Dawid Mehlich Sebastian Socha Dawid Konieczny

Medale otrzymały też nasze MDP. Złotą odznakę przyznano Agnieszce Mehlich. Srebrną odznakę MDP otrzymali:

Monika Cholewa Kamil Skorek Ewelina Jarosz Adam Bieniek
Bożena Kaczmarczyk Kinga Osadnik Marzena Kaczmarczyk Marek Mehlich
Justyna Kaczmarczyk Rafał Kuczmera Maria Rudner Dawid Socha
Halina Rekus Natalia Klimas

Przyznano również brązowe odznaki, które otrzymali:

Monika Bieniek Krzysztof Bieniek Sabina Cholewa Roman Bieniek
Michaela Fogel Mateusz Jarosz Michaela Jarosz Damian Socha
Karolina Klyta Piotr Stranczik Aneta Kuczmera Kamil Treffoń
Natalia Socha

Podczas uroczystości nie zabrakło też podziękowań i życzeń składanych strażakom. Składali je m.in. Wiesław Penka, dyrektor biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu, starosta Józef Swaczyna, komendant powiatowy straży Stefan Szłapa oraz w imieniu burmistrza Kaucha przemówił sekretarz gminy Roman Więcek. Po przemówieniach chętni mogli wpisać się do naszej kroniki. Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem, a następnie zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

Pomagamy…

Kiedy 15.08.2008 roku przeszła trąba powietrzna, strażacy byli pierwsi z pomocą. O godzinie 8.15 strażacy z OSP Starym Ujeździe wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew w okolicach miejscowości Klucz oraz na trasie Jaryszów – Ujazd, nie przypuszczali, że ten dzień okaże się taki tragiczny. Po powrocie o godzinie 12:10 jeszcze wypompowywali z piwnicy u Państwa Lazarek wodę. Najgorsze nadeszło w godzinach popołudniowych. Kolejne wezwanie do usunięcia połamanych drzew koło leśniczówki w Stary Ujeździe, jednakże z tej akcji druhowie zostali zawróceni w trybie pilnym do miejscowości Balcarzowice. Zbliżając się do Balcarzowic coraz bardziej docierało do nich co się stało. Nie mogli dojechać gdyż droga dojazdowa była zawalona drzewami. Na szczęście STAR poradził sobie, pokonując polne wertepy. Dojechali do centrum wsi, mobilność ich została tatalnie ograniczona przez powalone ściany zabudowań, drzew, blachy, słupy… Akcję kontynuowali od rozpoznania – co z ludźmi ? Dwujkami udali się do domów mieszkańców, albo do riun, które niedawno były domami. Stopniowo dojeżdżały kolejne służby ratunkowe. Na szczęście ofiar w ludziach nie było. Na miejscu całością akcji ( w dniu 15.08.2008 ) dowodził starszy aspirant Zygmunt Misz dowódca JRG z Komendy Powiatowej w Strzelcach Opolskich. W nocy akcję ratunkowa utrudniał brak prądu. W tym dniu strażacy zjechali do bazy o 23:40. 16.08.2008 został powołany gminny sztab kryzysowy. Od tej pory to on koordynował akcję ratunkową. Strażacy jednostki w Starym Ujeździe w tym dniu pracowali w Jaryszowie – Kolonii i Starym Ujeździe – Kopanina. 17.08 Satry Ujazd – Kopanina, 18.08 Balcarzowice, Sieroniowice. Później angażowali się w miarę zgłaszania zapotrzebowania przez Sołtysów poszkodowanych wsi. Zakres prac był bardzo szeroki: od sprzątania, cięcia zawalonych drzew, budowania prowizorycznych dachów, oplandekowania stodół, domów, odgruzowywania posesji do rozładowywania kontenerów mieszkalnych. Aktywnie w akcji brali udział druhowie: Rafał Hajduk, Marzena Kaczmarczyk, Joachim Klyta, Edward Kunce, Adam Melson, Agnieszka Mehlich, Dawid Mehlich, Helmut Mehlich, Krzysztof Prusko, Krzysztof Roter, Jerzy Rudner, Jan Stypa.

Z pomocą powodzianom

Obfite deszcze w 2010 roku, jakie przez prawie dwa tygodnie nękały całą południową Polskę dotknęły i naszą gminę jak również wiele innych miejscowości w powiecie strzeleckim. Pomoc strażaków okazała się niezbędna. Wszystkie jednostki pomagały jak mogły, przygotowując worki z piaskiem, budując umocnienia i wały czy też wypompowując wodę z zalanych terenów i posesji. Strażacy ze Starego Ujazdu pomagali w Zawadzkiem. Pierwszego dnia wraz z mieszkańcami i innymi strażakami budowali wały i zabezpieczali budynki. Strażacy ze Starego Ujazdu udrażniali także rzekę, Małą Panew, natomiast drugiego dnia wypompowywali wodę z piwnic hali, w której umieszczono ewakuowaną ludność. Nasi strażacy spędzili w Zawadzkiem dwie doby, zmieniając się co 12 godzin. W kolejnych dniach nasi strażacy wozili także wodę do Niezdrowic i Ujazdu, które były pozbawione wody zdatnej do picia.

Nowy wóz strażacki

Po długich staraniach i oczekiwaniu nasi strażacy doczekali się nowego wozu strażackiego – Mercedesa. Samochód zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Przekazanie wozu strażakom odbyło się 11.12.2010 roku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Ducha Świętego w Starym Ujeździe, po której ksiądz proboszcz Werner Szygula poświęcił wóz strażacki. Następnie burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch przekazał klucze gospodarzowi remizy Edwardowi Kunce . Pomimo zimowej aury – padającego śniegu i siarczystego mrozu wszyscy strażacy i goście w marszowym rytmie przy dźwiękach towarzyszącej im orkiestry z radością przeszli procesją do sali Państwa Klimas. Tam prezes OSP Stary Ujazd Helmut Mehlich przywitał zaproszonych gości. Po krótkich przemówieniach wszyscy zasiedli do biesiadowania. Wieczór upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Wóz strażacki w 2010 roku

Wóz strażacki obecnie