DFK STARY UJAZD

Koło DFK rozpoczęło swoją działalność w 1990 roku. Wtedy to po zmianach ustrojowych z 1989 roku Niemcy na Śląsku mogli oficjalnie się zrzeszać i wykazywać swoje niemieckie pochodzenie. Na początku Stary Ujazd tworzył koło wspólnie z Ujazdem. Już w 1991 roku udało nam się stworzyć samodzielną jednostkę ze względu na dużą liczbę członków wsi. Pierwotnym przewodniczącym koła był p. Paweł Bieniek, lecz już w 1992 roku uległo to zmianie i funkcję tę objął p. Konrad Prusko.

Dużym wsparciem dla początkującego Koła DFK było poparcie Kościoła. Bardzo zaangażowany w nasze sprawy był ówczesny biskup opolski Alfons Nossol. Największym problemem na początku naszej działalności były kłopoty z lokalem do urządzania spotkań. Członków było wielu, bo prawie trzystu, a z pomieszczeniem się w barze lub szkole były duże problemy.

Mimo tych problemów często urządzano m.in. wieczorki śpiewu, na których p. Konrad Prusko przygrywał na gitarze. Była to okazja do powspominania starych ludowych piosenek, bez treści politycznych i patriotycznych, a jedynie takich utworów uczono wtedy w szkołach. Wiele spotkań takich jak Muttertag czy Weihnachtsabend organizowano w salce pod Kościołem, sprawiało to jednak wiele trudności, gdyż do salek trzeba było przynosić wszystko: od łyżeczki zaczynając, a na węglu i drewnie kończąc. Odbywały się też liczne zabawy karnawałowe z loteriami fantowymi, na których nasza społeczność mogła się pobawić i porozmawiać.

DZIEŃ MATKI 2001

MIKOŁAJKI 2001

Nasze spotkania nie polegały jedynie na zabawie, dlatego że organizowano także wiele kursów i szkoleń. Najbardziej istotny był zapewne kurs języka niemieckiego. Z biegiem czasu liczba członków Mniejszości Niemieckiej zmniejszyła się ( wiele wspaniałych osób zmarło ), a z przyciągnięciem młodych działaczy było bardzo trudno. Wychowali się oni bowiem w polskich realiach i nie pamiętali o swoich niemieckich korzeniach. Jednak mimo tych problemów udało się zdobyć również członków nowego pokolenia. W 2003 roku nową przewodniczącą zarządu DFK w Starym Ujeździe została p. Aniela Melson. Kultywowała ona wcześniejsze tradycje, ale wniosła też dużo nowych pomysłów. Oprócz corocznych imprez zaczęło się odbywać szereg spotkań dla młodzieży. Były to m.in. ogniska czy projekcje filmowe.

Z czasem zniknął również problem z miejscem spotkań. Państwo Dorota i Alojzy Klimas otworzyli salę w Starym Ujeździe i tym samym dali nam możliwość korzystania z niej po dziś dzień.

W 2006 roku nowym przewodniczącym został p. Sebastian Golec. Wprowadził on dużo nowych pomysłów, ale również starał się odnowić starsze zwyczaje. Tak też ożyła tradycja organizowania w naszej wiosce ” Wodzenia Niedźwiedzia”. Do kalendarza spotkań naszego koła wszedł Oktoberfest. Odbyło się również wiele szkoleń i projektów dla młodzieży.

MEDAL DLA PANA KONRADA PRUSKO

29 października 2009 roku w Piotrówce odbyło się spotkanie członków Mniejszości Niemieckiej z terenu powiatu strzeleckiego. Głównym celem spotkania było uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla Mniejszości członków. Ze Starego Ujazdu wyróżniono wieloletniego przewodniczącego DFK p. Konrada Prusko. Dziękujemy mu za wiele lat pracy społecznej ! Na uroczystość zjechali się przedstawiciele DFK, m.in.: Helmut Paździor – były poseł i przewodniczący TSKN, Ryszard Galla – przewodniczący wojewódzkiego zarządu TSKN, Bernard Gaida – przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce.

W lutym 2012 roku odbyły się kolejne wybory zarządu DFK. Nową przewodniczącą została p. Krystyna Cholewa.

Niestety od 2019 roku koło DFK w Starym Ujeździe po dzień dzisiejszy pozostaje zawieszone.