Aktualności
Żegnaj szkoło !
Dnia  9 czerwca 2013 w naszej szkole dzieci wraz panią Moniką przygotowały przedstawienie  z okazji dnia  matki i dnia ojca . Potem nastąpiła smutniejsza część spotkania - pożegnanie ze szkołą .Na korytarzu rozległ się dźwięk dzwonka który miał przypomnieć  że wkrótce - po zakończeniu roku szkolnego -szkoła zostanie zamknięta . W związku z tym dzieci opowiedziały  nam jak toczyły się dzieje naszej szkoły  do której chodziły nasze mamy , babcie i prababcie .
Czytaj całość
 
DZIEŃ DZIECKA

Pierwszego czerwca obchodziliśmy dzień dziecka . Jak co roku  zarząd DFK  zorganizował  wszystkim dzieciom z okazji ich święta dużą porcję wspaniałej zabawy . Ponieważ padał deszcz nie udało się zrobić imprezy na  boisku ,tak jak to było w poprzednim roku . Tym razem  wykorzystaliśmy salę sportową , która świetnie nadawała się dla dzieci które nieustannie są w ruchu i nie usiedzą ani minuty ;) Członkowie zarządu przygotowali mnóstwo gier i zabaw  w których dzieci z wielkim zapałem i energią uczestniczyły . Za udział w grach każde dziecko otrzymało nagrodę - bo każdy na nią solidnie zasłużył .  Pragnę w tym miejscu podziękować bardzo serdecznie wszystkim  którzy przyczynili się  w jakikolwiek sposób w zorganizowaniu tej imprezy -  w końcu  samo się nie zrobi ;) Na wielkie podziękowanie zasługują    również   Mariusz  Bodynek  i Dawid Bodynek ,którzy  udostępnili swój sprzęt muzyczny i wspaniale poprowadzili  gry i zabawy .

Czytaj całość
 
Wodzenie Niedźwiedzia 2013r.

Czytaj całość

Tegorocznego niedźwidzia wodziliśmy w niedziele.. Wieczorem odbyło sie zabijanie naszego niedźwiedzia i wspolna zabawa karnawałowa z zespołem STARTER

Zebrane pieniądze zostały przekazane na nasz Kośćiół Parafialny w Ujeździe

Zapraszam  do Galerii

Czytaj całość
 
Weihnachtsabend
 Czytaj całość16 grudnia w sali "U Alojza" koło DFK przygotowało wieczór wigilijny dla wszystkich mieszkańców wioski .Oprawa i atmosfera tegorocznego spotkania jak najbardziej odzwierciedlała klimat tradycyjnych, bożonarodzeniowych spotkań - choinka , blask świec , wspólne śpiewanie kolęd, zapach mandarynek i świeżo zaparzonej  kawy .....UśmiechPo odczytaniu fragmentu Ewangelii według  świętego Łukasza    łamaliśmy się  opłatkiem i składaliśmy  sobie życzenia . Potem wszyscy zgromadzeni zasiedli do stołu, delektując się potrawami przygotowanymi specjalnie na tę okazję. W tym dniu pomyśleliśmy także o tych ,którzy   nie mają możliwości by  spędzić ten świąteczny czasu w gronie bliskich , są gdzieś daleko od  swego rodzinnego domu.   Nie zapomnieliśmy  także o tych którzy już odeszli z tego   świata , wierząc że oni na zawsze pozostaną w  naszych sercach .                                                                                            "Daj nam wiarę, że to ma sens.
Że nie trzeba żałować przyjaciół.
Że gdziekolwiek są – dobrze im jest,
Bo są z nami choć w innej postaci.
I przekonaj, że tak ma być,
Że po głosach tych wciąż drży powietrze.
Że odeszli po to by żyć,
I tym razem będą żyć wiecznie " Kolęda dla nieobecnych -Beata Rybotycka
Czytaj całość
 
21, 22 STYCZNIA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Wszystkim Babciom  Przykładowa grafika

i Dziadkom z okazji ich

święta życzymy wszystkiego

najlepszego,

zdrowia,pomyślności

oraz

słonecznych dni

życzą administratorzy strony

 

SpokoUśmiech

 

 
BABSKI COMBER - tylko dla kobiet !!!
 Babski Comber to impreza, na której gośćmi są wyłącznie kobiety.

To jedyna okazja w roku, kiedy mogą spotkać się wyłącznie w damskim gronie. Podczas imprezy nie zabrakło tańców, śpiewów i konkursów z nagrodami.

Przednia zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Zapraszamy wszystkie kobiety już na następny Babski Comber !Czytaj całość

Czytaj całość
 
Oktoberfest po naszymu
Terozki  już niy trzeba jechać do "reichu " ( czyt. Niymiec) żeby  być na Oktoberfeście !!! Styknie przijechać do Ujejsca  do  "Alojza " tam zabawa  zawsze jest udanoł  a ostatni goście  wychodzom dopiero rano Czytaj całość Ale łod poczontku ....  Dzioło se to latoś : 21 października .Najpiyrw p. Krysia Cholewa - przewodnicząca naszygo koła DFK prziwitała bardzo serdecznie  wszystkich zebranych i zaprosioła wszystkich  by przi kafeju ,kołoczu i keksach  obejrzeli piykne przedstawiynie  dzieci z naszyj szkoły .A było to wyjontkowe przedstawiynie  bo dzieci godały tam richtig  po ślonsku  jak to boło piyrwy na wsi . Jak se na zołlyty chodzioło w laczach, jak  baby  kedyś warzoły obiołd taki richtig swojski    , jak chopy na wieczor spotykali se w  knajpie u Murasa i łozprowiali  przi piwie  itd. :) Na sali boły tyż roztomajte rzeczy kere dzisiej już prawie żoden nie używo abo nazywomy je po "nowoczesnymu"  Peter Kołodziej troszka ło tym poosprawioł żeby modsze pokolynie wiedziało  ,,na przikład : ryczka , fachel ,gorczek,durszlag . Po tym jak my se powspaminali  , prziszoł czas żeby se potańcować.Dziynki zespołowi Krzysia Bieńka wszyscy   ruszyli w tany ,nogi same rwały se do tańcowania ! Kto boł - tyn wiy , kto nie boł - niech żałuje ....  i przidzie za rok !Przykładowa grafika
Czytaj całość
 
Festyn rodzinny

Już po raz kolejny z inicjatywy Koła DFK na naszym boisku dnia 10 czerwca  odbył się festyn rodzinny .Mimo że  pogoda nie była dla nas zbyt przychylna -  deszcz i słońce na przemian - to nie udało jej się pokrzyżować naszych planów .W programie imprezy było mnóstwo gier i zabaw , młodsze dzieci mogły pokazać nam swój talent do malowania .Podczas  gdy dzieciaki brały udział w grach i konkursach  - rodzice mogli w spokoju  przy kawie i słodkościach porozmawiać ,zerkając co jakiś czas jak baraszkują ich dzieci Czytaj całość Było też przeciąganie liny   w które zaangażowani byli także rodzice a które było bardzo widowiskowe i wywołało dużo śmiechu .Dzieci  mogły także zrobić sobie extra fryzurkę i pomalować efektownie swoje buźki .Odbył się też konkurs tańca gdzie rodzice mogli podziwiać zwinne i sprężyste ruchy swoich pociech Uśmiech Rodzinny nastrój  panujący na festynie pobudził nas do refleksji jak ważne są więzi rodzinne i że nasza wioska jest jedną wielką rodziną  - dbajmy o nią !  Do zobaczenia w przyszłym roku na boisku !!!! Uśmiech

Czytaj całość
 
Dzień Matki
Czytaj całość " O Matce pieśń, to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów
To cały świat, dziecinnych lat, wskrzeszonych znów
To Matko sny, że jesteś znów tak blisko
Jak wówczas, gdy klęczałaś nad kołyską
Za serce Twe i świętość warg i dobroć rąk
Miast śpiewać pieśń u Twoich nóg bym cicho kląkł
I wybrałbym najświętsze z wszystkich słów i rzekłbym: Matko " - tak śpiewał niegdyś Mieczysław Fogg w hołdzie dla wszystkich matek za ich trud i poświęcenie , za wychowanie , za miłość ....Dnia 2 czerwca 2012  również nasze - "ujejskie" dzieci  wyśpiewały i wyrecytowały swoje podziękowania i rozdały bukieciki z naszych łąk i pól   naszym zapracowanym  i kochającym  matkom. Zarząd DFK  rozpoczął te wyjatkową uroczystość symboliczną lampką szampana za zdrowie naszych cudownych matek . Oprócz tradycyjnych słodkości ,nasza nowa przewodnicząca - pani Krysia, upiekła dwa przepyszne torty w kształcie serca które zniknęły w  mgnieniu oka :) Uroczystość uświetnił również talent dobrze wszystkim znanego Alojza Klimas i jego dzieci którzy zagrali na swych instrumentach tradycyjne " sto lat "
Czytaj całość
 
HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA
Czytaj całość

 

Rada Sołecka wraz z Radą Rodziców i nauczycielami naszej szkoły zaprosiła wszystkie babcie i dziadków na obchody ich święta. Tradycyjnie nie zabrakło występów i słodkiego poczęstunku.

Czytaj całość
 
WOŚP UJAZD

Duże czerwone serce na rynku w Ujeździe było znakiem rozpoznawczym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Od godzin porannych 30-osobowa grupa wolontariuszy ze sztabu zarejestrowanego przy Publicznym Gimnazjum w Ujeździe, z puszką, legitymacją i czerwonymi serduszkami ruszyła w teren - mówi Agata Trusz, współorganizatorka orkiestry w Ujeździe. - Nie przeszkadzał nikomu padający deszcz, ważny był cel, by wspomóc fundację Orkiestry.

O godzinie 16.00 rozpoczęło się wielkie granie na rynku. Wystąpiły lokalne talenty: schole z Niezdrowic i Starego Ujazdu, dzieci ze szkoły podstawowej w Ujeździe, młodzież z gimnazjum oraz Krzysztof Riewold półfinalista programu "Mam talent", który podbił przede wszystkim serca dziewczyn. Przed światełkiem do nieba, radny gminy Waldemar Fogiel, dowcipnie i skutecznie poprowadził licytacje. Prócz gadżetów WOŚP wylicytować można było: świeżą kaczkę radnej miejskiej, swojskie wino radnego powiatowego, przecier z dorodnych pomidorów burmistrza oraz słodziutki tort pani Rangosz z Ujazdu. Mimo deszczu atmosfera na rynku była bardzo gorąca.

Nie zabrakło też tradycyjnych potraw na ujazdowskich finałach, była pyszna grzybowa zupa ufundowana przez państwo Gandyk z Niezdrowic, ciepłe kiełbaski ufundowane przez sponsorów z Kopaniny oraz gorący grzaniec od państwa Klimas ze Starego Ujazdu.

- Z przyczyn organizacyjnych światełko do nieba rozbłysło trochę wcześniej, za co bardzo przepraszamy osoby, które przyszły na rynek punktualnie o 20.00 - mówi Sebastian Golec, szef sztabu WOŚP w Ujeździe. - Dziękujemy straży z OSP Ujazd za pilnowanie porządku oraz wszystkim za udział w 20. finale, to dzięki Waszej hojności i wielkiemu sercu udało nam się nazbierać 8 367,49 zł, 14,43 euro, 2 leje rumuńskie i złoty łańcuszek.     

Strzelec Opolski nr 2/65                                                                                  

 
WEIHNACHTSABEND 2011
Iście rodzinna atmosfera panowała w niedzielę 18 grudnia w Sali u Alojza. To dziki ujejskiemu kołu DFK, który zaprosił wszystkich mieszkańców wioski na Weihnachtsabend. Jak od lat, w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem można było usiąść do tradycyjnego świątecznego stołu i przełamać się opłatkiem. Jak w każdej rodzinie, a tam tworzyliśmy wiejską rodzinę. Dzieci ze szkoły podstawowej przygotowali jasełka, schola zaśpiewała kolędy,  nie zabrakło także grzanego wina i smacznego poczęstunku. Takirze goście nie zawiedli. Był ksiądz proboszcz z rodzicami i burmistrz Ujazdu. W tak miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze spędziliśmy niedzielny wieczór.
 
MIKOŁAJ
 
 
Mikołaj, święty biskup, który obdarowuje dzieci prezentami. Nie zawsze tylko te grzeczne. Tym rozbójnikom częściej zadaje ostrzejsze i bardziej trudne zadana do zrobienia. Nie zapomniał także o dzieciach ze Starego Ujazdu. Dwa razy przyjechał do szkoły. Raz na zaproszenia Rady Rodziców z podstawówki, drugi zaś koła DFK. 
 
 
NOWE SZATY KRÓLOWEJ

 

Jak się okazała że nie wszyscy wiedzą, ale na początku naszej wioski, wita wszystkich przejeżdżających Matka Boska. Nasza Bożamanka od niedawna jest już wymalowana. W remoncie uczestniczyło parę mieszkańców naszej wioski za ich pracę bardzo dziękujemy. Głównym fundatorem była rodzina Skorek. Jadzia, Monika, Waldek, Dawid, Sebastian i pan Klimas na początku przygotowali kapliczkę do malowania, a potem na piękne maryjne kolory pomalowali ją. Pan Hain zeskrobał starą farbę z figurki i zrobił brakujące krzyżyki do ogrodzenia, Romek na nowo je wymalował, a Pani Urszula na nowo odrestaurowała figurkę. Także inni przechodzący ludzie nagradzali pracujących uśmiechem, dobrą radą, a nawet poczęstunkiem jak zrobiły to Panie Bodynek. W najbliższym czasie zostanie ustawione ogrodzenie. Maryja teraz cieszy swoim pięknem przy wiedzie do Starego Ujazdu.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA 

 
OKTOBERFEST 2011

Piwo lało się strumieniami a zabawa była przednia. Tak właśnie było w sobotę 15 października w sali "U Alojza". Już po raz czwarty spotkali się członkowie koła mniejszości niemieckiej w Starym Ujeździe. Na początku przy tradycyjnym Kaffee und Kuchen Marzena Kaczmarczyk opowiadała historię koła DFK. Sebastian Golec zaprezentował projekt herbu Starego Ujazdu.

Jeśli ktoś posiada przedwojenną pieczątkę lub jakikolwiek dokument z tym herbem prosimy kontakt z Sebastianem.

Zaprezentowany tekże został szlak św. Jakuba przechodzący przez naszą wioskę. Była także biesiada śląska, śpiewy i tańce. Bawiącym się przygrywał na keyboardach, akordeonie i saksofonach zespół Gold-Sax. Nie zawiodła też miejscowa grupa "Ujejskie lompy".

Zapraszamy do galerii

 
DOŻYNKI WIEJSKIE

W niedzielę obok remizy strażackiej spotkali się mieszkańcy Starego Ujazdu. Wiejskie dożynki przygotowała tu sołtyska z radą sołecką.- Rano modliliśmy się na mszy św. - mówi sołtyska Cecylia Kapica. - Potem podzieliliśmy się z mieszkańcami chlebem. Mieliśmy w sumie 80 chlebków. Popołudnie upłynęło pod namiotem biesiadnym. Organizatorzy zaprosili Echo Krośnicy, umilające czas śpiewem. Występowały też dzieci ze szkoły, a Katarzyna Pawlak, jedna z mieszkanek, przygotowała wystawę zdjęć rolników ze wsi przy pracach polowych. - Tegoroczne plony były dość dobre - oceniali starostowie wiejskich dożynek, Irena Treffoń i Krystian Socha. - Nie można narzekać. Choć żniwa były mokre, to się udały. Chyba ludzie dobrze się modlili... - Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali korowód na dożynki gminne i pletli koronę. Dziękuję także osobom, które włączyły się w organizację naszego żniwnioka - chwaliła sołtyska. Wiejskie spotkanie zakończyła zabawa taneczna.

Justyna Lehun Strzelec Opolski nr 41/639

 
ZŁOTE GODY

W sobotni poranek 1 października burmistrz Ujazdu i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Irena Tszbierek zaprosili do urzędu mieszkańców gminy, którzy niedawno obchodzili 50. i 60. rocznicę ślubu.- Zawieraliście małżeństwo w trudnych czasach - mówił burmistrz - bo był to okres powojenny. Przez to możecie swym życiem dawać cenne wskazówki młodym ludziom, którzy w obecnych czasach przy małych niepowodzeniach rozchodzą się. A wy dotrwaliście do tak zacnego jubileuszu.

W  imieniu Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego jubilatom wręczono medale. Ze Starego Ujazdu za 50 lat pożycia małżeńskiego odznaczenie otrzymali: Urszula i Józef Klimas oraz Elżbieta i Konrad Prusko. Wszystkim złotym i diamentowym jubilatom życzymy zdrowia i kolejnych wspólnych lat życia, spędzonych w miłości i szczęściu

FOTO
 
W KAPLICY ŚWIĘTEGO MICHAŁA

 

25 września obchodziliśmy kiermasz św. Michała. Święty Michał archanioł, to jest naczelnik aniołów walczącym przeciw złym duchom. Imię MICHAŁ znaczy (KTÓŻ JAK BÓG). Quis ut Deusto napis widniejący na tarczy obrazu z naszego kościółka.

W kościółku odbyła się uroczysta msza święta z nieszporami. W głowach wielu wróciły wspomnienia.

Zdjęcia z kościółka 

 
NOWY PROBOSZCZ PRZEJĄŁ PARAFIĘ

Ksiądz Zygfryd Flak jest nowym proboszczem naszej parafii. Klucze do kościoła otrzymał 20 września z rąk dziekana dekanatu ujazdowskiego Jana Czekańskiego. Zaś 24 sierpnia był pierwszym dniem urzędowania nowego proboszcza.

Ksiądz Zygfryd urodził się w Borkach Małych,  pod Olesnem. Po roku przeprowadził się z rodzicami do Łabęd, gdyż jego ojciec był górnikiem elektrykiem i dostał tam pracę. Zaraz po święceniach kapłańskich, 3 lata był wikarym w parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach, potem 6 lat spędził w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Swoją pierwszą parafię prowadził w Wędzinie, niedaleko swych rodzinnych stron. Był tam proboszczem przez 18 lat. Wybudowałem nowy kościół. Proboszcz pierwszy raz był w Ujeździe, gdy szedł jeszcze jako kleryk na pielgrzymkę na Górę Św. Anny,  a drugi raz gdy gościł w restauracji u Alojza w Starym Ujeździe na urodzinach brata. Wtedy jeszcze nie wiedział że będzie tu proboszczem Proboszcz jest miłośnikiem muzyki, we wcześniejszych parafiach prowadził scholę, gra na akordeonie, a nowym jego hobby jest grafika komputerowa. Życzymy księdzu pomyślności.

 
DOŻYNKI GMINNE

W niedzielę 4 września w Ujeździe odbyły się dożynki gminne. Mszę świętą poprowadził nowy proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła ks. Zygfryd Flak. Po dożynkowym obiedzie jedni wsiedli na traktory, by uczestniczyć w korowodzie dożynkowym, inni zebrali całą rodzinę, by spokojnie ten korowód obserwować. Z naszej wioski były tylko 4 ciągniki i korona dożynkowa. Szkoda, bo w wielu wioskach udział w dożynkach jest z roku na rok lepszy. Choć mimo wszystko za udział w dożynkach, przygotowanie korony i 3 miejsce w korowodzie nasza wieś otrzymała 2700zł. Konkurs na najlepszą prezentację "na wesoło" zwyciężyły Nogowczyce, Niezdrowice i Sieroniowie. W pleceniu dożynkowego wieńca najlepsza była Olszowa.

Po konkursowych emocjach starostowie Jolanta Jokiel i Janusz Gisman podzielili pomiędzy biesiadników chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Publiczność bawili: zespół Frohsin, utalentowana Natalia Wilczek i nowa grupa Melodia z Sieroniowic. Wstępy zakończyła grupa KGB. Po raz pierwszy na dożynkach wybrano Sołtysa Roku. Aby nim zostać, trzeba było pokonać przeciwników w takich konkurencjach jak: dojenie krów, szukanie jajek w stogu siana czy bieg po kapustę. Sołtysem Roku 2011 został Krystian Muszkiet z Zimnej Wódki. Gratulujemy.

 
REMONTOWANY KRZYŻ

 

 

Rozpoczęliśmy remont Bożej Manki na początku naszej wioski

Wszystkie elementy są w czyszczeniu

 FINAŁ JUŻ WKRÓTCE 

 

 
OSTATNIA MSZA PROBOSZCZA

21  sierpnia o godzinie 8.00 nasz ksiądz Werner Szygula odprawił w naszym kościele ostatnią mszę jako proboszcz. Ksiądz będzie mieszkał w Ujeździe, więc pewnie będzie często nas odwiedzać. Lecz mimo wszystko, była to wspaniała okazja żeby proboszczowi podziękować za ponad 40 letnią pracę na rzecz naszej parafii. Dziękowaliśmy mu za wszystkie sakramenty, których nam udzielał, za inicjowanie i koordynowanie budowy naszego kościoła i przede wszystkim za to, że przy wielu okazjach mogliśmy stawiać Księdza Wernera jako przykład kapłańskiego życia. DZIEKOWALIŚMY WSPÓLNIE ŚPIEWAJĄC BARKĘ . W prezencie pożegnalnym daliśmy księdzu stacjonarny rowerek. Kupiliśmy go z pieniędzy z wodzenia niedźwiedzia. Pierwotnie miał być to bujany fotel, ale znając naszego proboszcza, rowerek będzie częściej używany. Życzymy księdzu powodzenia na emeryturze. Na pewno nie będzie się na niej nudzić.  

 
PUCHAR BURMISTRZA
 

30 lipca na boisku sportowym odbyły się rozgrywki o puchar burmistrza. Do tej pory impreza ta odbywała się w Jaryszowie lub Niezdrowicach. Po raz pierwszy nasz LZS zorganizował turniej i od razu znacznie podwyższył jej poziom. W organizację włączyły się wszystkie wioskowe organizacje. Także sponsorzy nie szczędzili grosza. Prezes Andrzej Sus dziękował Bankowi Spółdzielczemu w Ujeździe, miejscowej restauracji "U Alojza", DFK, OSP i radzie sołeckiej Starego Ujazdu, firmie Genderka, produkującej plandeki firmie pana Wysockiego, WKT z Opola, piekarni Miś. Choć największe podziękowania należą się WŁAŚNIE JEMU. Widać że za jego prezesury boisko zmienia się z dnia na dzień. Oczywiście pomożemy by było tak dalej.

Pucharu nasza drużyna nie obroniła, ale jak każdy dobry gospodarz oddała go klubowi Naprzód Ujazd Niezdrowice. GRATULUJEMY, zespół naprawdę był świetny. Królem strzelców został Adrian Sładek.

Zapraszamy do foto pucharu

 
DNI ZIEMI UJAZDOWSKIEJ 2011

 

10 lipca wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogli bawić się na Dniach Ziemi Ujazdowskiej.

Mrugnięcie Prócz corocznych części imprezy Cuxy, Hexy i FrohsinMrugnięcie było dużo ciekawych warsztatów dla dzieci… i nie tylko. Zaśpiewali Andrzej Rybiński, Szlagiermaszyna i do zabawy Zespół Hades. 

Więcej pokażą Wam zdjęcia !!! ZAPRASZAMY

 
JUBILEUSZ 150 lat

W pierwszą niedzielę lipca pielgrzymowaliśmy na odpust do kościoła pątniczego p.w. Nawiedzenia NMP. Ze względu na znajdujące się tu źródło miejsce to nazywane jest Studzionka, lub przez niektórych Wodziczką. Wodzie z tego źródełka przypisuje się właściwości lecznicze.

W tym roku odpust był szczególny. Rozpoczął rok jubileuszowy. W 1861 roku zakończono budowę kościoła i umieszczono w wieży dokumenty erekcyjne. 18 marca 1862 roku ksiądz proboszcz Möser, po otrzymaniu specjalnych uprawnień od biskupa wrocławskiego, poświecił Studzionkę. Tegoroczny odpust przebiegał w strugach deszczu. Nie przeszkadzał on ani wiernym, ani osobom stojącym ze sztandarami, jak i orkiestrze. Jak mówił proboszcz Werner Szyguła „to złoto spadające z nieba”.Uroczystą sumę odpustową odprawił ksiądz biskup Andrzej Czaja.

Zapraszamy do galerii 

 
CZYSZCZYNIE WYGONU I SKARPY
W naszej wiosce narodziła się nowa świecka tradycja. PRL -owski czyn społeczny powstał. Wbrew niektórym osobom, mówiącym że w Starym Ujeździe nic się nie daje zrobić i nikt nie chce pracować staroujeżdzanie wyszli na ulice. Jak na razie 2 wieczory poświęcone zostały na obcinkę krzaków, pokrzyw i różnych chaszczy. Najpierw sprzątana była skarpa przy murku oporowym, który już od lat czeka na remont. Potem sprzątaliśmy wygon przy cmentarzu. Straż zamknęła drogę i ponad 30 osobowa grupa ludzi w różnym wieku z siekierami, miotłami, łopatami… ruszyła do roboty. Choć pracowaliśmy prawie do 22 nie obeszło się grilla i czegoś na ochłodzenie.
 
ZAWODY STRAŻACKIE
 
4 PIERWSZE MIEJSCA DLA NASZYCH GRUP POŻARNICZYCH
 
 
ODPUST

 

 

Znakiem, że w danej miejscowości jest odpust, są często budy przed kościołem i strzelające przed i po obiedzie korki i cympletki. W niedziele 12 czerwca w naszym kościele obchodziliśmy odpust ku czci Ducha Świętego. Była uroczysta Suma Odpustowa, procesja dookoła kościoła i oczywiście sławetne budy, gdzie można było kupić ajbisze, makrołny, a także pierścionki i dużo innych zabawek dla dzieci.

                                            FOTO BUDY 

 
POŻEGNANIE PROBOSZCZA

Czytaj całośćChociaż nazwa wskazuje, że to drugi z kolei festyn - to w rzeczywistości parafia św. Andrzeja Apostoła z Ujazdu zaprosiła w minioną niedzielę mieszkańców już po raz trzeci...
- Pierwszy festyn odbył się z okazji pięćdziesięciolecia mojego kapłaństwa - przypomina proboszcz, ks. Werner Szygula. - Dzisiaj jest festyn pożegnalny, bo w sierpniu odchodzę na emeryturę.
23 sierpnia będzie ostatnim dniem proboszczowania dla ks. Szyguli. Potem parafię przejmie nowy proboszcz - na razie nie wiadomo, kto nim zostanie. Choć do tego czasu jeszcze prawie 3 miesiące - pasterza żegnano już teraz...
- Później emocji będzie bardzo dużo, lepiej rozłożyć je nieco w czasie - wyjaśnia kapłan.
Ujazdzianie nie rozstaną się do końca z proboszczem. Jako ksiądz-emeryt będzie on bowiem mieszkał w Ujeździe. Na razie jednak nie chce zdradzić, co zamierza robić. Na pewno nie będzie wtrącał się do pracy swojemu następcy.
W przygotowania do festynu mocno zaangażował się były wikary z Ujazdu ks. Grzegorz Sonnek. Chociaż oficjalnie pełni posługę w Raciborzu, z sentymentem wraca do Ujazdu - swojej pierwszej parafii po święceniach. Imprezę organizował razem z obecnym wikarym, ks. Adamem Łotockim.

 

Czytaj całość
 
Z WIZYTĄ DO NUSPLINGEN

W ostatni majowy weekend grupa mieszkańców naszej gminy pojechała z wizytą do naszego miasta partnerskiego do Nusplingen. Uczestniczyliśmy w przeglądzie orkiestr dętych. Nie dla wszystkich była to wizyta towarzyska, choć zacieśnianie partnerstwa na poziomie towarzyskim jest bardzo ważne.

Można było podpatrzeć w jaki sposób nasi partnerzy rozwiązują niektóre problemy na wielu płaszczyznach. W gminie ok. 1900mieszkańców pracuje 19 różnych grup. Są to grupy sportowe, chóry, zespoły muzyczne, teatralne lub po prostu hobbystyczne. Zespoły posiadają wielką halę do dyspozycji w której w tygodniu odbywają się zajęcia sportowe a w weekend koncert orkiestr z biesiadą. U nas takie cos jest nie do pomyślenia. W budynkach szkolnych jest zakaz spożywania jakiegokolwiek alkoholu, czyli imprezy z piwem odpadają. Proste jak stół drogi to pewnie zadziwiają wszystkich odwiedzających naszych zachodnich sąsiadów. I to są drogi których do 10 lat nie trzeba remontować. A u nas droga przygotowywana do po kapitalnym remoncie przed odbiorem często jest już łatana. A z wytrzymałością to max 3 lata. Chyba że jest kanalizacja, to studzienki robi się zaraz w następnym roku. Ciekawa też była liczba zatrudnionych osób w ratuszu- 5. No ja ale w Niymcach to je myjglich.

FOTO 

 
OGNISKO PO-PANIEŃSKIE

 

Zaraz po targowej niedzieli wieczorem w poniedziałek wszyscy uczestnicy korowodu zostali zaproszeni do wspólnego pieczenia kiełbasek. Ksiądz wikary przyniósł ciasteczka na osłodzenie życia. Alojz z Mateuszem i Wiki pograli a cała reszta śpiewała od piosenek kościelnych do tradycyjnej pieśni Hej nad Wisłą doliną. Oczywiście korzystaliśmy z gościnności Ireny Treffoń, bo to u niej wszystko się odbyło. Podziękowaliśmy tym za zaangażowanie. I tak powinno być.

 FOTO

 
TARGI PANIEŃSKIE

22 maja na ujazdowskim rynku odbyły się Targi Panieńskie. Prócz występów zespołów muzyczno- śpiewaczych, pokazu sukni ślubnych, gotowania kwaśnicy przez mamę Golec z Orkiestry każde z sołectw przygotowało tort. W Starym Ujeździe tort piekła pani Sylwia Roter. Bardzo dziękujemy za imponujące dzieło sztuki. Tort na rynek wprowadzał przedstawiciele prawie wszystkich sołectw. Nasza wioska była bezkonkurencyjna.

W zastępstwie pani sołtys orszak przygotowała wspólnie z młodzieżą Irena Traffoń. Gratulujemy!!! Udało się zorganizować prawdziwe wesele. Była para młoda Jadzia i Marcin którzy we wrześniu tego rogu się pobierają, cała drużyna, ksiądz Erwin i spora gromadka gości. Jako starostowie i przedstawiciele władz wioski dumnie kroczyli Irena Treffoń i Edward Kunce. Do pochodu przygrywał jedyny i niezastąpiony Alojz-band.

 

Jesteśmy dumni z zaangażowania mieszkańców Starego Ujazdu. Oby tak dalej. 

 
WIOSENNE PORZĄDKI

 

16 maja o godzinie 18 młodzież z naszej wioski zebrała się przy starym kościółku, by wokół skosić trawę, wyplewić i zamieść chodniki. We wiosennych porządkach brało udział ponad 30 osobowa grupa młodych ludzi. Wbrew opiniom, które szerzą niektórzy mieszkańcy Starego Ujazdu, że na młodzież nie można liczyć. W akcję włączył się także ksiądz wikary.

Po spotkaniu ognisko z kiełbaskami do później nocy. Dziękujemy Irenie Treffoń za przygotowane ogniska i ugoszczenie wszystkich wolontariuszy. Spoko

 

Galeria zdjęć  

 
RAJD STRZELCA OPOLSKIEGO

 Uczestnicy kolejnego już Rajd Strzelca Opolskiego odpoczywali w Starym Ujeździe w Sali u Alojza. Trasa prowadziła przez malownicze ścieżki gminy Ujazd. Start z przed redakcji. Następnie przez Brzezinę, Księży Las, Olszową, Zimną Wódkę dotarliśmy do Starego Ujazdu. Alojz oczywiście staną na wysokości zadania. Była muzyka, tańce, kiełbaski z grila i NOWOŚĆ krupniok po staroujazdowsku. Rajdowicze mieli także możliwość wylosowania wielu gadżetów ufundowanych przez Bank BGŻ. Czytelnicy Strzelca którzy przez 4 kolejne tygodnie wycinali kupony z gazety, mogli wygrać wysokiej klasy rower.

Szkoda że tak mało osób z naszej wioski uczestniczyło w rajdzie.ALE PRZOSZĘ PAMIĘTAĆ!!! ZAPRASZAMY ZA ROK.

Powrót Starostrzelecką, przez Buczki, ujazdowską strefę gospodarczą, Księży Las. W sumie 40kilometrów. Niezły wyczyn.

 

Foto Agnieszka Pospiszyl, Justyna Lehun i Romuald Kubik. DZIĘKUJEMY

 
WIELKANOC

Zdrowych, spokojnych i owocnych Świąt Wielkanocnych

WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM STAREGO UJAZDU

byłym, obecnym i przyszłym, a także ich gościom.

Wir wünschen Dir ein frohes und gesundes Osterfest


 
WIELKI PIĄTEK
  Wielki Piątek to dzień dla wielu z nas bardzo wyjątkowy. Dzień refleksji i zadumania nad życiem. Wcześnie rano podążamy na nasze pola z krzyżykami, które w Wielki Czwartek po mszy zrobiliśmy z palmy święconej w niedzielę. Krótka modlitwa przy każdym z krzyżyków o urodzaj i do domu, żeby zdążyć nim wstanie reszta rodziny. Potem wszyscy nie myjemy twarz nie  jak co dzień w łazience tylko robimy to w Jordanku. Dla grzecznych dzieci po drodze na łące leżą łakocie, które spadły z nieba.

Potem już pozostaje rozważań męki Pańskiej. Niektórzy wybierają się na obchody wielkopiątkowe na Górę św. Anny. Choć nie jest to łatwa droga, pomaga owocniej przeżyć mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

 

 

 
WIZYTACJA BISKUPA

 

 

W czwartkowe popołudnie 7 kwietnia nasz kościół odwiedził bardzo dostojny gość. Był to Biskup Opolski Andrzej Czaja w ramach wizytacji. Takie odwiedziny odbywają się raz na 6 lat. Podczas tego spotkania ksiądz proboszcz przedstawia biskupowi parafię, aktywność mieszkańców w życiu kościoła a także problemy które widzi w danej społeczności. W naszej wiosce biskup Czaja odprawił krótkie nabożeństwo, powiedział kilka krzepiących słów,  pobłogosławił mieszkańców a na końcu odmówił Wieczny odpoczynek przy tablicy poświęconej Holdkowi.

 FOTO ODWIEDZINY

 
ROZPOCZĘCIE SEZONU PIŁKARSKIEGO

 

  

 

WYGRANY MECZ DERBY STARY UJAZD- ZIMNA WÓDKA

 

                    Więcej zdjęć 

 

 

 
GENERALNE SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA

 

Praktycznie całą sobotę 26 marca mieszkańcy naszej wioski sprzątali kościół. Generalne sprzątanie jest specjalnie na wizytację biskupa opolskiego. W sprzątaniu uczestniczyły wszystkie stany, były dzieci, młodzież, żony, małżonkowie, panny i kawalerowie a także panny. Czyszczone były wszystkie zakamarki. Pod koniec wszyscy wzmocnili się bigosem, śląskim kołołczem z syrym i apfelmusym, a także ciepłym kafejym i tejym.

 

FOTO SPZĄTANIE 

 
ZABAWA OSTATKOWA

Ber jest temu winien. 

Zbyt długa zima, wysokie koszty ogrzewania, drożyzna w sklepach – wszystkiemu winien ber. To przez niego omal nie zamknięto szkoły w Starym Ujeździe, przez niego też bociany stały się bardziej leniwe i w wiosce rodzi się mniej dzieci. Dlatego we wtorek, 8 marca, mieszkańcy Starego Ujazdu srogo się z nim rozprawili...Miś – źródło wszelkich utrapień - stracił życie. Ostatkowa zabawa udała się znakomicie. Gości częstowano między innymi tym, co gospodarze ofiarowali wodzącym bera: kiszonymi ogórkami, swojskim krupniokiem i...mocniejszymi trunkami.  W dobrych humorach i z nadzieją na lepszą wiosnę, staroujaździanie pożegnali karnawał.

AUTOR Beata Kowalczyk Strzelec Opolski 

 FOTO

 
WODZENIE NIEDŹWIEDZIA
Choć swawolna to jednak wyczekiwana. Ekipa wodząca niedźwiedzia. Mieszkańcy Starego Ujazdu od rana  5 marca wypatrywali wesołej kompani. 25 przebierańców odwiedziło gospodarzy w sobotnie przedpołudnie, robiąc przy tym wiele hałasu. Nadejście groźnego misia obwieszczały dźwięki trąbek, saksofonów i bębna.  Gospodarze chętnie przyjmowali bera i jego świtę, częstowali czym chata bogata, wrzucali też datki do puszki. - Bardzo wszystkim dziękujemy – mówi Sebastian Golec, który w sobotę był... księdzem – Było wiele zabawy, ale i wzruszających momentów. Na przykład kiedy odwiedzaliśmy ludzi chorych, którzy nie mogą wyjść z domu...Niektórzy mieli łzy w oczach. 
 
AUTOR Beata Kowalczyk Strzelec Opolski
 
WYBORY ZARZĄDU DFK

 

13 lutego w naszej szkole odbyły się wybory do struktur Mniejszości \Niemieckiej. Wybrany został nowy zarząd koła, w skład którego wchodzą: Sebastian Golec przewodniczący i członkowie zarządu

Irena Treffoń, Krystyna Cholewa, Kamil Skorek, Weronika Bortel, Piotr Kołodziej, Joachim Klyta, Mariola Jończyk, Małgorzata Tkocz, Dorota Klimas, Marzena Kaczmarczyk, Jolanta Gala, Grzegorz Paruzel.

GRATULUJEMY WYBORU i życzymy wielu ciekawych inicjatyw. Spoko

ZDJĘCIA Z WYBORÓW 

 
WYBORY SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ

 

11 lutego mieszkańcy Starego Ujazdu wybierali Sołtysa i Radę Sołecką na kadencję 2011-2015. Sołtysem została po raz trzeci Pani Cecylia Kapica. W skład rady sołeckiej weszli:

Irena Treffoń, Jolanta Gala, Małgorzata Rekus, Serafin Rekus, Edward Kunce, Piotr Kołodziej Katarzyna Pawlak, Monika Szefer i Ernest Socha.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA Uśmiech

 

FOTO WYBOTY

 
HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA

Bardzo hucznie uczciliśmy Dzień Babci i Dziadka. Szkolna  Rada Rodziców wraz z Radą Sołecką zaprosili wszystkich seniorów do szkoły w niedzielne popołudnie. Były występy dzieci, tańce, zagrała dziecięca orkiestra, a pod koniec rozbawiał nas zespół Centawia. Wszyscy zebrani podziwiali pięknie wykonane drzewa genealogiczne szkolnych dzieci. Warto wiedzieć i pamiętać skąd pochodzimy.

Całus ZAPRASZAMY DO GALERII Uśmiech

 
Weinachtsabend

 

W czwartą niedzielę adwentu do Sali Państwa Klimas koło DFK Stary Ujazd zaprosiło wszystkich mieszkańców naszej wioski na coroczny Weinachtsabend. W nastrój świąteczny wprowadziły wszystkich zebranych dzieci ze świątecznym przedstawieniem i schola z pięknymi kolędami. Wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Po tym wszyscy zasiedli do świątecznej wieczerzy.

ZAPRASZAMY DO GALERII 

 
Nowy wóz strażacki

Nasi strażacy mają nowy wóz strażacki. To mercedes atego. 11 grudnia w sobotę uroczyście został przekazany jednostce. Kosztował 630 tys. zł. Z tego 600 tys. zł przekazała gmina, a 30 tys. zł dał urząd marszałkowski. Wóz jest średniej klasy, zbiornik na wodę ma pojemność 2,5 tys. litrów. Samochód jest zautomatyzowany. To już najwyższy czas by nasza jednostka otrzymała nowy samochod. Z tej tez okazji podziękowania należą się osobą którzy od lat starali się o unowocześnienie jednostki mi: Edwardowi Kunce, Helmutowi Mehlich, Joachimowi Klyta i innym zaangażowanym członkom OSP. Po poświęceniu wszyscy strażacy i zaproszeni goście świętowali w sali Państwa Klimas.

FOTO Z POŚWIĘCENIA

 

 
Mikołajki w szkole

 

Po 6 grudnia, dniu upamiętniającym Świętego Mikołaja biskupa Miry, w szkole świętowaliśmy wizytę zacnego gościa. Mikołaj przyszedł do szkoły 2 razy. Pierwszy na zaproszenie szkoły, a drugi lokalnego kola DFK. Szkoła przygotowała piękne występy, Mikołaj zaś obdarował dzieci paczkami. Były śpiewy, wiersze, słodycze i wesoła zabawa.

 MIKOŁAJKOWE ZDJĘCIA 

 
20 lecie TSKN-u

W sobotę 13 listopada w „Sali Państwa Klimas”, świętowano 20 rocznicę powstania TSKN. Organizatorem imprezy było lokalne koło DFK. Rocznica była znakomitą okazją do złożenia podziękowań byłym i obecnym działaczom, a także do wspólnej zabawy. Zostali na nią zaproszeni wszyscy mieszkańcy wioski. Przyszły całe rodziny. Zespól Holydays zorganizował zabawy dla dzieci, a potem porwał na parkiet starszych. Wystąpił też Teatr Ognia „Fireflay ”. To już kolejna wizyta tej grupy w Starym Ujeździe. Obecny zarząd uhonorował swoich poprzedników, wręczając im butelki szampana. A potem szampańska zabawa do białego rana… Mrugnięcie

A TAK SIĘ BAWILIŚMY NA IMPREZIE 

 
OKTOBERFEST- czyli 20 lecie TSKN-u w gminie Ujazd

24 października Gminna Zarząd TSKN zorganizował 20-lecie Mniejszości Niemieckiej. Impreza odbyła się w Niezdrowicach w Sali Państwa Gandyk. Zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy gminy. Podczas spotkania wyróżnieni zostały osoby które 20 lat temu twożyły mniejszość. Ze Starego Ujazdu wyróżnieni zostali Franciszka Bortel, Cecylia Sojka, Konrad Prusko i Józef Warzecha.  Na scenie śpiewał zespół Frohsin, tańczyły Cuxy i Hexy. Wystąpili Simona Bieniek i Denis Macioszek, Natalia Wilczek, Kinga Śmiałek. Byli też Aneta i Norbert z Proskauer Echo oraz Dominika i Janusz Żyłka. Gwiazdą wieczoru był Toby. Na spotkaniu obecni byli m.in. przewodniczący TSKN na Opolszczyźnie Norbert Rasch, poseł Ryszard Galla, wicemarszałek Józef Kotyś, starosta Józef Swaczyna i burmistrz Tadeusz Kauch, a także przedstawiciele rady miejskiej. Jubileuszowy wieczór zakończyła zabawa z zespołem Voyager.

A TAK WSZYSCY SIE BAWILI 

 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWE

 

W naszym kosciołku było spotkanie młodzierzowe, zorganizowane przez naszego Ksiedza Wikarego i Proboszcza!!
Młodzież z Ujesca i okolicznych wiosek licznie przybyła na to spotkanie...
A po spotkaniu odbyła sie impreza na sali p. Klimas .. na ktorej wszyscy sie dobrze bawili!!
Lecz zdjec z imprezy Brak!! Niewinny  Mrugnięcie

 Parę zdjęć 

 
DOŻYNKI WIEJSKIE

 

3 października w Starym Ujeździe odbyły się dożynki wiejskie. Najpierw mieszkańcy podziękowali za plon Bogu podczas mszy św. a potem bawili się na placu przy remizie. Imprezę zorganizowała rada sołecka z sołtyską Cecylią. W organizację spotkania włączyli się strażacy.Kapicą. Na scenie wystąpiły dzieci szkolne – podopieczni Moniki Szefer i Anity Weber.  Przy stole pod namiotem znajome twarze sąsiadów, popcorn i nadmuchany zamek dla dzieciaków.

Galeria z ubiegłorocznymi zdjęciami z kościoła  

 
DOŻYNKI GMINNE


Plon niesiemy plon w gospodarza dom…

Starą żniwną pieśnią rozpoczęło się w niedzielę 5 września świętowanie w Ujeździe Dożynek Gminnych. Dożynkową melodię zanucili wspólnie ujazdowski Frohsin i Chojnioki z Chojna w gminie Pakosław, którzy wystąpili gościnnie, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Toszka. Także mieszkańcy Starego Ujazdu uczestniczyli w tej imprezie. Kobiety uplotły piękną koronę. Otrzymały za ną 2 miejsce w gminie.

GRATULUJEMY!!!
Bardzo dziękujemy Wszystkim za pomoc przy robieniu korony i za udział w Korowodzie

 
MOPLIKYM NA ANABERG
Chłopcy z gminy Ujazd lubią od czasu do czasu pojeździć moplikami po wsi i okolicy. W niedzielę wybrali się na pielgrzymkę na Górę Św. Anny.
- Ponad 30 lat temu jeździli moi rodzice. Od ojca dostałem motor WSK. Przez wiele lat jeździłem nim do pracy. Przypinałem przyczepkę, a do środka wkładałem narzędzia murarskie i heja… – mówi Sylwek Chwastek. Na Górze witali go mama, żona i syn.
Kamil Skorek jeździ od dziecka. Jak sam przyznaje – na wszystkim, co się da. Pasją zaraził go ojciec i dziadek. Teraz ma motor kawasaki GPZ 500.
- Na pielgrzymce jestem któryś raz z kolei – przyznaje. – Tu zawsze spotykam się z rodziną i znajomymi.
Krzysztof Ogaza przed dwoma miesiącami sprawił sobie „dobrą” maszynę – podobną do tej, na której jeździł kilkanaście lat temu. Kupił komarka (dużo starszego od siebie) z 1964 roku. To właśnie nim pojechał na Annaberg.
- Naprawiałem go do 1.00 w nocy i się udało – mówi z dumą. – Tylko jak wjechałem na górę, to się zagrzał. Trzeba było na miejscu robić kapitalkę silnika – bez zdenerwowania pokazuje: Klucz, fajfka na dół, klucz do świec, sprawdzić iskrę, zmiana świecy i w drogę…
Od Kalinowic do Olszowej trzeba było moplik wziąć na hol. Potem odpalił i do Zimnej Wódki dojechał o własnych siłach…
- Na pielgrzymce jestem po raz pierwszy i przyznaję, że to coś wspaniałego – mówi Sebastian Golec, który jeździ na szwalbie z ‘78. – Nie znam się na motorach, ale fajnie pooglądać takie maszyny. W ludziach widać prawdziwych pasjonatów – motory to ich życie. Każda maszyna wyglancowana, błyszcząca, specjalnie przygotowana na spotkanie z babcią Anną – zachwyca się. – Aż miło popatrzeć. Wiele osób robiło sobie zdjęcia z moplikami – najpewniej kojarzą im się z młodością. Tylko dziwne, czemu wymienili je na nowoczesne… przecież moplika zawsze i wszędzie dało się szybko naprawić.           FOTO
AUTOR Justyna Lechun "Strzelec Opolski"
 
STUDZIONKA

 

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».” (Łk 1,39-42, 45)

TAKŻE I MY POSZLIŚMY Z POŚPIECHEM....

 
NAJLEPSI ABSOLWENCI

 Podczas uroczystej sesji rady miejskiej, jaka odbyła się 22 czerwca, radni oraz burmistrz wyróżnili najlepszych absolwentów szkół z terenu gminy Ujazd. Nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymali absolwenci klas szóstych szkół podstawowych. Z PSP w Ujeździe wyróżniono: Marię Sus (średnia ocen 5,5), Wiktorię Jonderko (średnia 5,5), Paulinę Kulę (średnia 5,18), Z PSP w Jaryszowie – Denisa Lukasczyka (średnia 5,16), z PSP w Olszowej – Pawła Matuszka (średnia 5,2). Wśród najlepszych wyróżnionych absolwentów gimnazjum w Ujeździe znalazły się: Aleksandra Przygoda (średnia ocen 5,29) oraz Marzena Pallus (średnia 5,19).

Ze Starego ujazdu najlepsi w nauce okazali się:Dominika Klyta (średnia 5,18) i Szymon Gołąbek (średnia 5,18). Wyróżnienie zaś otrzymał Tomasz Poplucz (zdobywca IV miejsca w powiatowych zawodach w biegach przełajowych.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W DALSZEJ KARIERZE

 
NASI STRAŻACY NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE
Młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt z OSP Stary Ujazd zajęła 4 miejsce na mistrzostwach Polski w Częstochowie! Dziewczęta są w wieku od 12 do 16 lat. Wszystkie uczą się w ujazdowskim gimnazjum.  Na wysoką lokatę ciężko zapracowały. Przez całe wakacje – dwa razy w tygodniu – spotykały się na ćwiczeniach. Prowadził je prezes OSP Stary Ujazd, Helmut Mehlich, a pomagali mu Joachim Klyta i Edward Kunce. - Przygotowania były intensywne – przyznaje pan Helmut – ale się opłaciło. Dziękuję rodzicom dziewcząt za to, że je wspierali. Zwłaszcza tym z Jaryszowa, którzy regularnie dowozili swoje córki na trening. Dziękuję także burmistrzowi, radzie miejskiej oraz urzędnikom z referatu spraw obywatelskich i obronnych za sfinansowanie i zorganizowanie wyjazdu i niezbędnego sprzętu – mówi prezes. Na częstochowskich zawodach młodzież startowała w sztafecie i rozwinięciu bojowym – dyscyplinach znanych z każdych gminnych zawodów pożarniczych. Dziś ujazdzianki są jednymi z lepszych na Opolszczyźnie. - W 2006 roku w Słubicach chłopcy zajęli 17 miejsce, dwa lata później w Bydgoszczy dziewczęta były 16. Teraz udało się uplasować na 4 miejscu, z czego jestem bardzo dumny – przyznaje prezes. Szczęśliwy team tworzą: Agata Materla, Julia Golba, Klaudia Palus, Nikola Socha, Mariola Stranczik, Angelika Wróbel, Iwona Bieniek, Daria Kunce, Jessika Kaczmarczyk, Barbara Jarosz.
Justyna Lechun Strzelec Opolski nr585
 
FESTYN RODZINNY
szczegóły wkrótce 
 
BOŻE CIAŁO

3 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Tradycyjnie procesje Bożego ciała:
ŚPIEWALIŚMY:

Święty Boże, Święty Mocny!
Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami!

Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie!
My grzeszni Ciebie, Boże prosimy, zmiłuj się nad nami!
 
FAMILIENABEND
 
24 maja w poniedziałek o godzinie 17 w naszym kościele odprawiona została Msza Św. Corocznie dzień po odpuście modlimy się za wszystkich zmarłych z naszych rodzin. Po tegorocznej mszy Zarząd DFK zaprosił Wszystkich mieszkańców wioski na Familienabend do sali Państwa Klimas. Na imprezie na świętowaliśmy zbliżający się dzień matki, dzień dziecka i dzień ojca. Były występy dzieci, smaczna kolacja i wspaniała wieczorna atmosfera.
 
 
Dzień Pierwszej Komunii
9 maja do stołu Pańskiego po raz pierwszy w Starym Ujeździe przystąpili: Ewa Klyta, Paulina Kołodziej, Katarzyna Tkocz,  Krzysztof Kondziela, Alan Kwiecień, Szymon Melson, Piotr Paruzel, Rafał Pawletko, Michał Rudner, Dominik Socha, Rafał Treffoń

Pan Jezus już się zbliża,
Już puka do mych drzwi.
Pobiegnę Go przywitać,
Z radości serce drży...
 
Pierwszy Festyn Parafialny
25 kwietnia na placu przy naszej plebanii odbył się pierwszy parafialny festyn rodzinny. Z inicjatywą wyszedł wikary, ks. Grzegorz Sonnek, a wspomogli go parafianie także ze Starego Ujazdu. W tym też dniu nasz proboszcz odprawiał swoje 74 urodziny. Festyn rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. odprawioną w namiocie biesiadnym. Po południu na scenie zaprezentowały się dzieci, a także zespół Frohsin z Ujazdu, grupa Breakdance z Kędzierzyna-Koźla, orkiestra górnicza Sośnica z Gliwic, zespół franciszkański Granifer z Wrocławia. W przerwach między jednymi artystami a następnymi, ks. Sonnek kręcił „zuską” czyli kołem fortuny, a pod szczęśliwe numerki trafiały fanty. W loterii fantowej były takie nagrody jak: kaczka, królik, huśtawka, wizyta u fryzjera, kolacja dla dwojga, bon za 300 zł, fotograficzna sesja w plenerze. Pod namiotem śmiechu było co niemiara – to zasługa prowadzącego Piotra Pielki, pochodzącego z Rudzińca mieszkańca Gliwic. Goście zobaczyli też akcję strażaków, podczas której ochotnicy z Ujazdu rozcinali samochód, by wyciągnąć uwięzionego w nim człowieka. Mimo że było to zaaranżowane zdarzenie, przyciągnęło wielu widzów. Jedną z atrakcji popołudnia były familijne konkurencje, m.in. grupowa jazda na nartach i wbijanie gwoździ w pal.
 
Wielkanoc
Wielkanoc to święta zmartwychwstania
to czas wiary poznania
Niech święta wielkiej nocy
pełne będą boskiej mocy.
Niech zdrowie dopisuje,
Jajko dobrze smakuje
 
Wodzenie Niedźwiedzia
14 lutego w walentynki przez naszą wioskę przegnaliśmy niedźwiedzia. Nawet jedna mieszkanka Starego Ujazdu ofiarowała niedźwiedziowi swe serce.  Tradycyjnie już w rolę bera wcielił się niezawodny i jedyny Bernard Kuczmera. Poza nim grupę wodzącą tworzyli:  Kamil Treffoń, Krystyna Cholewa, Kamil Skorek, Roman Skorek, Grzegorz Paruzel, Sebastian Golec, Iwona Bieniek, Tomasz Kuczmera, Bożena Kaczmarczyk, Małgorzata Tkocz, Grzegorz Piela, Justyna Kaczmarczyk, Rafał Bieniek, Monika Bieniek, Dawid Skorek, Natalia Klimas, Rafał Kuczmera, Roman Paruzel, Sabina Cholewa, Mateusz Klimas, Marcin Kołodziej, Alojzy Klimas, Joachim Klyta.  Zebraliśmy 1534 zł, z tego 500 zł przeznaczymy na remont dachu kościoła w Ujeździe, a resztę na inne imprezy – m.in. dla OSP. We wtorek, 16 lutego w Sali Państwa Klimas odbyła się biesiada ostatkowa, na której niedźwiedź skończył swój żywot.
 
WEINACHTSABEND
 To już powoli w naszej wiosce staje się tradycją że w czwartą niedzielę adwentu tuż przed świętami Bożego Narodzenia koło DFK organizuje spotkanie bożonarodzeniowe WEINACHTSABEND. Jest to dobry sposób by podzielić się z mieszkańcami wioski opłatkiem, zaśpiewać wspólne kolędy i wybaczyć sobie wszystkie niedomowienia minionego roku. Panie Monika Szefer i Anita Weber z dziećmi ze szkoły podstawowej pokazali jak wyglądają święta w innych państwach, zaśpiewali Kolendy przy akompaniamencie własnych instrumentów. Także młodzież ze Starego Ujazdu przygotowała oryginalne jasełka po Śląsku. Wszystko zakończyliśmy wspólną wieczerzą wigilijną i śpiewem kolęd.
 
Mikołajki

 

W Niedziele 6 grudnia 2009r. w Sali p. Klimas Odbyło się spotkanie dzieci z Świętym Mikołajem!!PAczki dla wszystkich dzieci sfinansowalo lokalne koło DFK. Prócz tradycyjnego spotkania ze Świętym Mikołajem Sabina, Monika i Marzena postarały się o dodatkowe środki, z których kupiły produkty na wypieki świątecznych ciasteczek. Miukołaj był takżehojny dla staroujazdowskich seniorów. W kościele rozdał paczki przygotowane przez Radę Sołeckę, a dzieci dostałysłodki poczęstunek.

 Bardzo Serdecznie Zapraszam do obejrzenia zdjęć!!!!

 W KOŚCIELE

U ALOJZA

 
Jesień Życia
Spotkanie „Jesień życia” odbyło się 14 listopada w Restauracji Państwa Klimas. Przyciągnęło wielu seniorów i młodzież. Organizatorami Spotkania była Monika Bieniek, Sabina Cholewa i Marzena Kaczmarczyk. Animatorki miały do wykorzystania w sumie 3 tys. zł. Pieniądze przyznawane były w ramach programu „Dialog międzypokoleniowy”. Dziewczyny postawiły na warsztaty plastyczne o tematyce jesiennej. Wspólnie ze starszymi ludźmi wykonywali stroiki. Każdy według własnej inwencji twórczej. Dodatkowo razem biesiadowali, śpiewali pieśni w gwarze śląskiej, słuchali opowiadań o tradycyjnych zwyczajach i obrzędach kultywowanych we wsi, a także tańczyli. w tym też dniu Państwo Jochem mieli 59 rocznicę ślubu. Nie obeszło się bez życzeń i tradycyjnego 100lat. Zapraszamy do zobaczenia zdjęc z imprecy. 
 
Medal dla Pana Konrada Prusko
29 października w Piotrówce odbyło się spotkanie członków Mniejszości Niemieckiej z terenu powiatu strzeleckiego. Głównym celem spotkania było uhonorowanie medalami i dyplomami najbardziej zasłużonych dla mniejszości członków. Wyróżnieni przyczynili się zwłaszcza do powstania i rozwoju kół DFK w swoich rodzinnych miejscowościach. Ze Starego Ujazdu medal otrzymał dostał wieloletni przewodniczący koła DFK Stary Ujazd Konrad Prusko. Dziękujemy panu Prusko za wiele lat pracy społecznej dla Starego Ujazdu. Z gminy Ujazd medale otrzymali także Elżbieta Urbańczyk  z Jaryszowa, Lidia Wloka z Ujazdu, Jan Kołodziej z Zimnej Wódki i Hubert Kauder z Sieroniowic.
Na uroczystość, zjechali przedstawiciele DFK – m.in. były poseł i przewodniczący powiatowego zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Helmut Paisdzior, poseł Ryszard Galla, przewodniczący zarządu wojewódzkiego TSKN Norbert Rasch, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida, a także starosta strzelecki Józef Swaczyna, wicestarosta Waldemar Gaida oraz szefowie gmin i członkowie kół terenowych z poszczególnych miejscowości.
 
 
Oktoberfest!!!
Tegoroczny Octoberfest w Starym Ujeździe odbył sie w sali p. Klimas

Czytaj całośćWszycy uczestnicy projektu POTENCJAŁ TKWI W TOBIE odebrali certyfikaty

organizatora!!! 

Dla mieszkańców było przygotowanych wiele atrakcji takich jak: występ Natali Wilczek, Dominiki oraz Janusza Żyłka. Również dla tych najmłodszych uczestników było wiele atrakcji m.in. Robienie maski z gipsu, zabawa w basenie z piłeczkami!!!

A wieczorem wystąpił kabaret a później Zabawa z zespołem ,,MY"

na której wszyscy sie świetnie bawili!!!!:)

Czytaj całość
 
Dożynki Wiejskie :)

Czytaj całośćDożynki Wiejskie:))

Tegoroczne Dożynki odbyły sie w Niedzielne popołudnie na Boisku w Starym Ujeździe!!!!

Wszyscy oglądali występ uczniów naszej Szkoły, oraz wystep MAŻORETEK i zespołu CENTAWIANKI!!!!  A dodatkową atrakcją całej imprezy był Mecz!!!!

Wieczorem Zabawa z zespołem  DOMENICA:)) Zapraszam Do Zobaczenia Fotek:))

 

Czytaj całość
 
Msza Dziękczynna

 

 

 

Dzisiaj w Niedzielny poranek w naszym kościele w UJEJSCU odbyła sie Msza Dziekczynna za tegoroczne PLONY. Wszyscy dziękowali Bogu modlitwą i spiewem oraz prosili o dalsze łaski i Błogosławieństwo!!!

Wiecej zdjeć!!!-kliknij na foto:)

 
Kwitnąca Kopanina prog
Miną rok od tragedii która dotarła do naszej gminy. Niszczycielskie tornado pozbawiła wiele osób dachu nad głową, zniszczyło domy, zerwało dachy wielu domów poprzewracało wielkie połacie lasów. W zeszłym roku o tym czasie przy dźwięku agregat ów pilnowaliśmy dobytku który udało się uratować. Wielka bezradność i niemoc, nie wiedząc od czego zacząć…….
Od tego czasu miną rok. Rok ciężkiej i wytężonej pracy. Teraz można powiedzieć że praca nie poszła na marne. Większość poszkodowanych wybudowała piękne domy. Są one na pewno piękniejsze, bogatsze od tych, które zniszczyła trąba powietrzna. I CIESZMY SIĘ Z TEGO. Cieszmy się że sąsiad ma lepszy dach, nowocześniejsze ogrzewanie i wiele innych rzeczy. Są ludzie którzy wytykają ich palcami, że teraz mają, że się wzbogacili.  Nie zapominajmy o chłodach zimy którą musieli spędzić w kontenerach, o tym że na początku nie mieli niczego, że stracili wiele cennych rodzinnych pamiątek, zdjęć których nie są w stanie kupić za żadne pieniądze. Nie zazdrośćmy tylko cieszmy się z piękna pomników, które zostały wybudowane przez naszych sąsiadów.
Wkrótce zdjęcia z Kopaniny
 
SPOTKANIE POKOLEŃ
20-21 czerwca 2009 roku na boisku sportowym a Starym Ujeździe odbyło się pierwsze Spotkanie Pokoleń. Była to impreza inna niż wszystkie i na pewno przez długi czas zostanie w naszej pamięci. Organizatorami tej imprezy była 24-osobowa grupa młodzieży, która wcześniej uczestniczyła w szkoleniach przygotowawczych. Na naszym boisku po raz pierwszy staną wielki namiot. W ramach spotkania można było uczestniczyć w warsztatach malarskich, tanecznych, teatru ognia, jazdy na quadach, strzelania, jazdy konnej i dla najmłodszych różne konkurencje przygotował pirat Kacper. Dni te nie tylko były ważne z powodu odbywających się na boisku warsztatów i imprez. Był to dla wielu sprawdzian swoich możliwości, a przede wszystkim pokazania, na co ich stać. Wartości i zapału ludzi uczestniczących w tym projekcie nie można kupić za żadne pieniądze, nawet unijne. W tym miejscu WIELKIE SŁOWA UZNANIA dla rodziców organizatorów projektu.  Macie wspaniałe dzieci!!!! Tylko w nie wierzcie. Młodzież pokazała, na co ich stać.
Co więcej pisać...........
 
 
Wybory do Parlamentu Europejskiego

Czytaj całość

 

 

Obwodowa komisja nr 6 okręg wyborczy nr 12 zbierała głosy w Filiacji Szkoły Podstawowej ul.Szkolna 3, Stary Ujazd. Na 499 osób uprawnionych do glosowania, w wyborach wzięło udział 95 wyborców. W naszej wiosce z trzydziestoma dwoma głosami wygrała Danuta Jazłowiecka z komitetu wyborczego Platforma Obywatelska RP, która otrzymała mandat do Europarlamentu. Na drugim miejscu z Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe z liczba dwudziestu jeden głosów sklasyfikował się Henryk Kroll.


W rozwinięciu szczegółowe wyniki w rozbiciu na poszczególne komitety wyborcze.

Czytaj całość
 
Festyn Rodzinny Familienfest

Pierwszego czerwca po mszy św. w poniedziałek w Sali gimnastycznej w naszej wiosce odbył się Festyn rodzinny Familienfest. Organizatorem spotkania byli rodzice dzieci szkolnych wraz z nauczycielami i lokalne koło DFK. Był to kolejny taki festyn organizowany przez naszą szkołę, lecz pierwszy raz koło DFK włączyło się w organizację festu. Panie Monika Szefer i Anita Weber przygotowały ciekawą akademię, podczas której dzieci dedykowały zebranym na sali gościom wierszyki i śpiewali piosenki. Pod koniec części artystycznej, dzieci zaprezentowały układ taneczny, który przygotowały na złoty jubileusz Księdza Proboszcza. Zostały nagrodzone gromkimi brawami i poczęstunkiem. Zaś wszyscy zebrani po kolacji, przy lampce wina i śpiewach Pani Cecylii Sojka długo jeszcze genisowali się swoją obecnością. Po odpuście był to dobry czas na spotkanie.

Spoko  FOTOREPORTAŻ  Spoko

 
Ostatnie szkolenie

 

 

Ostatnie szkolenie w ramach projektu Potencjał tkwi w TOBIE odbył 30-31 maja już tradycyjnie w niezdrowickim domu spotkań. Szkolenie było poświęcone Motywacji do działania. Uczestnicy szkolenia znajdowali swoje słabe i mocne strony, zgłębiali poczucie swojej tożsamości. Wszystko tym razem przy mniejszej dawce teorii. Bardziej zabawowo, ale jakże głęboko i dosadnie. Niedzielny dzień to już konkretne przygotowanie do Spotkanie Pokoleń. Dużo jeszcze pracy…….

                                                      GALERIA

 
Piknik w przedszkolu
 
Odpust

 

30 maja w niedzielę zesłania Ducha Św. w naszym kościele odbył się odpust. Uroczystą mszę św. odprawił franciszkanin z Góry św. Anny, krajan naszego księdza proboszcz, ojciec Waldemar. W kazaniu mówił o odwadze, jak często jej brakuje ludziom. Jak różnie postrzegana jest obecnie odwaga.  Procesja dookoła kościoła i UROCZYSTE TEDEUM.

Tradycyjnie przed kościołem stanęły budy z zabawkami, korkami i cympletkami. Zaś do budy z makronami, ajbiszami i kartofelkami ludzie ustawili się w długi kolejce. Aut na odpust przyjechało tyle że jeszcze pół godziny po mszy ludzie zjeżdżali z kościelny górki…. I wszyscy na odpustowy obiad nudelzupa, klozki, światłoł kapusta i oczywiście kaczka. WSZYSTKIM PARAFIANOM MIŁEGO ODPUSTOWANIA

 
Festyn Rodzinny Familienfest
Zarząd DFK wraz ze Szkołą Podstawową w Starym Ujeździe zapraszająZaskoczenie

WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW  STAREGO UJAZDU

UśmiechFestyn rodzinny FamilienfestUśmiech

który odbędzie się
w poniedziałek 1czerwca o godzinie 18.00 (po Mszy Św.) w Sali gimnastycznej przy szkole

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
 
Dni Krzyżowe
Czytaj całość
 
 
W poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia do przydrożnych krzyży wyruszają procesje ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Wierni proszą Boga o oddalenie niszczących żywiołów i o dobre urodzaje. Ta piękna tradycja tzw. dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Narodziła się we Francji. Kiedy około 450 roku kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe, św. Mamert, biskup Vienne, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem.
Także w naszej Parafii pielgrzymowaliśmy w poniedziałek do krzyża między Ujazdem a Niezdrowicami, we wtorek do krzyża na ulicy strzeleckiej, a we środę do Studzionki. We wtorek procesje ruszyły z kościoła parafialnego i z naszego kościoła. Parafianie ze śpiewem modlili się o urodzaje. Zapraszamy do galerii (Za zdjęcia dziękujemy Dawidowi Skorek). W rozwinięciu dalsza historia dni krzyżowych.  

Czytaj całość
 
Drugie szkolenie Potencjał tkwi w TOBIE
16. – 17. Maja 2009 Domu Spotkań w Niezdrowice dwudziestka młodzieżowa z naszej wioski uczestniczyła w drugim cyklu warsztatów w ramach projektu Potencjał tkwi w TOBIE.  Tematem warsztatów było planowanie i zarządzanie projektami. Uczestnikom zostały przybliżone kwestie dotyczące definicji projektu, cykl życia projektu, cel, planowanie, ograniczenia w projekcie, kontrola projektu, ewaluacja projektu, a także wiele innych potrzebnych im zagadnień. Grupa robi WIELKIE postępy , bo cel jest bliski.

20-21 czerwiec 2009 to będzie Ich egzamin
 
Pierwsza Komunia Święta
 
Święto Naszych Strażaków
4 MAJA to Dzień Strażaka. Flaga Strażacka zawisła na maszcie przy remizie w Starym Ujeździe. W niedzielę o godzinie 8.00 ksiądz proboszcz odprawił mszę święto z okazji strażaków z naszej wioski. Choć strażacy winni  świętować, nasi mieli pełne ręce roboty. Płoną las między Starym Ujazdem a Zimną Wódką, remizka koło Jaryszowa i strażacy rozbierali bramę powitalną na jubileusz księdza proboszcza.
 
Z okazji ich święta dziękujemy za ich trud i pracę
 
Niech święty Florian ma was w swojej opiece
 
WIELKI JUBILEUSZ

 
Trzy dni świętowaliśmy Potrójny Jubileusz naszego księdza proboszcza Wernera Szyguli.
Czytaj całość
25kwietnia siedemdziesiąte trzecie urodziny, a dzień później złoty jubileusz kapłaństwa i czterdzieści lat pracy w naszej parafii. Życie naszego księdza najlepiej opisała nasza staroujazdowska poetka Pani Rozalka.Wiersz, który mówi wszystko o Tym Człowieku, wielkim i ważnym dla każdego z nas.
WIERSZ w rozwinięciu!!!!!!

Czytaj całość
 
I po pierwszym szkoleniu:)

I tak miną pierwszy blok naszego szkolenia. Był na nim cały zespół. Jedynie Iza wcześniej musiała jechać. Jest to naprawdę mocna dwudziestka, plus osoby które będą jeszcze w późniejszych kursach. Następne szkolenie odbędzie się 16-17 maja w Niezdrowicach w Domu Spotkań. Grupa dała z siebie wszystko, była otwarta, aktywna, a przede wszystkim uzupełniająca się. Każdy wnosi w grupę coś innego i na tym polega ich wielkość. Skuteczność sprawdzona zostanie 20 i 21 czerwca 2009r. ZAPRASZAMY DO GALERII choć zdjęcia nie są w stanie pokazać tego potencjału, który tkwi (Uśmiechtrudne słówkoMrugnięcie) w TOBIE. Nawzajem dużo się o sobie dowiedzieliśmy, mimo tego iż od lat mieszkamy w jednej wiosce. Ten sam sklep, bar, czy ten sam przystanek na którym spotykam wiele też tych samych ludzi. Jest to wyjście w nieznane, i tej dwudziestce to się udało. Na bieżąco będziemy śledzić ich postępy.Spoko

 

 
Potencjał tkwi w TOBIE 1

W sobotę 18 kwietnia w Niezdrowicach odbędzie się pierwsze szkolenie w ramach projektu Potencjał tkwi w TOBIE. Uczestniczyć w nim będzie 22 osoby ze Starego Ujazdu.  Po trzech  szkoleniach, grupa ta w ramach zajęć praktyczno warsztatowych zorganizuje swój projekt. Będzie to tzw. Spotkanie Pokoleń, na które już serdecznie ZAPRASZAMY wszystkich mieszkańców Gminy i gości.

Będzie to 20-21 czerwiec na stadionie w Starym Ujeździe.

W projekcie uczestniczyć będą:

       1.Kamil Treffoń 2.Kamil Skorek 3.Dawd Socha 4.Dawid Skorek 5.Marcin Kuczmera 6.Rafał Kuczmera 7.Piotr Jarosz 8.Dawid Poplucz 9.Rafał Hajduk 10.Damian Socha 11.Monika Cholewa12.Monika Klyta 13.Kinga Osadnik 14.Monika Bieniek 15.Sabina Cholewa 16.Marek Mehlich 17.Marzena Kaczmarczyk 18. Justyna Kaczmarczyk 19.Grzegorz Paruzel 20.Mariusz Hein 21.Izabela Grylowska  22.Monika Cholewa 23. Frzysztof Ogaza 24. Piotr Biskup 25. Agnieszka Grylowska

ZAPRASZAMY TEŻ INNYCH CHĘTNYCH DO WSPÓŁORGANIZACJI PROJEKTU.

Czytaj całośćNIGDY NIE JEST ZA PÓŹNOŚmiechMrugnięcie

w rozwinięciu plan pierwszego spotkania 

 

Czytaj całość
 
Z MARTWYCH WSTAŁ PAN

 

W Tym jakże Świątecznym Dniu
wszystkim mieszkańcom Starego Ujazdu
gdziekolwiek dzisiaj spędzają WIELKANOC
i wszystkim gościom
dużo zdrowia, szczęścia, wielu błogosławieństw,zgody
i wielkiej otwartości na Zmartwychwstałego Pana i ludzi
życzą administratorzy strony

 

A dla tych którzy w niedzielne popołudnie nie mogą wybrać się na spacer zapraszam na wiosenno-świąteczną rundkę po NASZEJ WIOSCE

 
WIELKI PIĄTEK

Mając jeszcze w uszach ostatnie bicie dzwonów ze mszy Wieczerzy Pańskiej, dźwięk organów i ludzi śpiewających Pan kiedyś stanął nad brzegiem. …..W tradycji naszy miejscowości jak wszyscy jeszcze śpią, gospodołrz idzie na wszystke koncki pola z krziżykami. Krzyżyki zrobioła wieczorym mama, z palmy co ksiądz świyncioł w niedziela palmowoł. Jak synek boł starszy i stanoł jak jeszcze słonka nie boło mog tyż iś. Przi każdym krzyżyku pobożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marjo… i Wieczny Odpoczynek za ołpy co chodzioł przed nami. Na łonce zostawiam krzyżyk jak pudymy sie myć do krzikopki. Z domu wszystke dzieci i domowniki  idom umyć się do krzikopki, na znak tego jak Chrystus w wieczerniku moł nogi apostołom. Modlitwa, a w drodze powrotny jakimś dziwnym trafym w trołwie jajka uwarzone w cebuli. Rumiane, jeszcze ciebłe mmmmmmmmmmmmm.......... to pewnie Ponboczek musioł ściepnonć z nieba ;) Jeszcze w blachowce trocham wody do ołmy co prziś już nie umiy. Na śniadanie jajka z chlebym i pamiętać dzieci ścisły post dzisiej.Bez telewizora, gutesow (choć do coniektórych już zajonczek przilecioł)

Nieftożi na Anaberg na dziewiontoł chcom jeszcze zdążyc, wszyjscy przi wieczerniku sie gromadzom. Kaplicami od stacji do stacji, przeżywać mynka Naszygo Pana. Kołzanie przi grabelusach i zasłużony odpoczynek. Kafyj, tyj, jyno bez cukru bo dziś cza pojścic, tera chopy za gorka w………..:)  i dali aż do krzyża, u stóp święty Anny , przibic Jezusa. Za nasze grzechy. Kto do roboty to na 17 na adoracja do kościoła parafialnego ..........NAPRAWY WIELKI TYN PIONTEK

PRZEJDŹ DROGĄ KRZYŻOWĄ Z NASZEGO KOŚCIOŁA
 
IV ROCZNICA

Przykładowa grafika

2 kwiecień 2005 rok to wielki dzień dla całego świata, wielki dzień dla naszego kościoła, kraju, regionu .....

wielki dzień dla STAREGO UJAZDU.

W tym jakże wielkim dniu do Domu Ojca odeszli nasi pasterze,

Jan Paweł II WIELKI PAPIEŻ i ksiądz Jerzy Bortel

pochodzący ze Starego Ujazdu, późniejszy proboszcz parafii Budkowice

 Przykładowa grafika

PAMIĘTAJMY I MÓDLMY SIĘ ZA NICH 

2 kwiecień 2005

 

 
Spotkanie Sprawozdawcze LZS-u

W szkole odbyło się spotkanie sprawozdawcze Ludowego Zespołu Sportowego ze Starego Ujazdu. W Spotkaniu uczestniczył zarząd klubu, jego członkowie i zawodnicy. Spotkanie prowadził Piotr Kołodziej, sekretarz LZS-u. V-ce prezes Tomasz Gołąbek odczytał sprawozdanie finansowe, a Robert Roter, członek komisji rewizyjnej przedstawił protokół z posiedzenia tejże komisji. Głosowanie nad absolutoriumoczywiście jednogłośnie ZANiewinny

 GRATULUJEMY ZARZĄDOWI

Podsumowany został cały ubiegły rok, lecz najwięcej uwagi poświęcono planom na 2009rok. Jak trzy lata temu całkowicie zmodernizowano i powiększono płytę boiska w naszej wiosce, tak teraz przyszedł czas na ogrodzenie i wybudowanie trybun dla kibiców.

Dofinansowanie klubów nie jest wysokie. Wystarcza jedynie na utrzymanie boiska, i przeprowadzenie meczy. Praca oczywiście w 100%społeczna. Nie możemy zatem zostawi  ć naszego klubu bez wsparcia. Zatem jeśli ktokolwiek mógłby wspomóc klub LZS- Stary Ujazd piszcie. Każdy grosz się liczy. 

Foto ZAPRASZAMY DO GALERII

 
KIERMASZ WIELKANOCNY
Po niedzielnej mszy świętej 29 marca mieszkańcy naszej wioski, nie jak co dzień udali się do swoich domów. Na niedzielne śniadanie zostaliśmy zaproszeni do przedszkola. Pani przedszkolanka Patrycja Nawrot, wraz z dziećmi i rodzicami przygotowała piękne przedstawienie.
Podkreślona w nim została wielokulturowość regionu, w którym mieszkamy czyli Śląska. Dzieci mówiły śląskie wierszyki, śpiewały piosenki.
Słyszeli my:
jak „ Uwe i Wili w jedny stali wili,
Uwe na wierchu a Wili na dole,
Uwe spokojnie nie wadzi nikomu,
a Wili wyrołbioł choćby we studole”
i że „w Africe miyszko Bambo, Murzinek, Blank czorny, mały lukaty synek”.
A jak „lotoł, tyro pan Hilary, do dekla mu piere
Bo kajś ten boroczek posioł swoi brele”, wszyscy śmiołli sie do łez.
 
 Nie zabrakło też tańców i tradycyjnego kafej und kuchen. Specjalnie na święta wielkanocne zrobione ozdoby i dekoracje można było zakupić na jarmarku, a ręcznie robione jaja wielkanocne nabyć w licytacji. Jak się okazało w tej profesji najlepsi są górale i pracownicy banku.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU

 
Wielki sukces małej szkółki w Starym Ujeździe

Czytaj całość

 

 

Członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności działającej przy naszej szkole odnieśli w maju 2008 roku wielki sukces. Zdobyli I miejsce w konkursie: „DZIS OSZCZĘDZAM W SKO- JUTRO W BANKU SPÓŁDZIELCZYM organizowanym pod patronatem Banku Polskiej Spółdzielczości na szczeblu regionalnym (województwo śląskie, dolnośląskie, opolskie).
    Sukces jest wyjątkowy, bo SKO w Starym Ujeździe jest organizacją bardzo młodą. Powstała 24 września 2007 roku, a 28 września 2007 roku już przystąpiła do konkursu.
Do założenia kasy nakłonił uczniów oraz nauczycielki Dyrektor Banku w Ujeździe- pan Franciszek Łupak. Opiekunkami zostały pani Monika Szefer oraz pani Anita Weber. Zbieżność celów, jakie zakłada idea działania SKO zbiegła się z realizowanym w szkole programem autorskim pani Moniki Szefer- „Chcę żyć bezpiecznie- bez uzależnień”.
 

Czytaj całość
 
WIELKI JUBILEUSZ

Czytaj całość

Moi drodzy 25 kwietnia nasz wielebny Ksiądz Proboszcz będzie obchodził 73 rocznicę urodzin. Dzień później jubileusz 50-co lecia kapłaństwa. Są to szczególne nie tylko dla naszego jubilata, ale także dla nas. Ileż temu WIELKIEMU człowiekowi zawdzięczamy. Trzymał nas do chrztu, udzielał pierwszej komunii czy robił znak krzyża przede mną jak z małżonkiem lub żoną klęczałem przed ołtarzem. Ileż razy czy na spotkaniach ze znajomymi czy rodzinnych imprezach, każdy z nas mógł wstać i powiedzieć że w naszej parafii wygląda to zupełnie inaczej. Iluż z nas powiedział w którą stronę iść lub że należy zawrócić bo droga którą zmierzamy prowadzi donikąd.

Kościoły……….WIELKI BUDOWNICZY, WIELKI CZŁOWIEK.

26 kwietnia po popołudniowych nieszporach, w ogrodzie przy plebanii odbędzie się festyn z okazji WIELKIEGO ŚWIĘTA na które zaproszeni są wszyscy.Znajdź sobie czas, przyjedź na urodziny.

Jeśli Bóg choć na chwilę postawił tego człowieka na drodze twojego życia

TO ZAPROSZENIE JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE

 

Czytaj całość
 
RUSZAMY Z PROJEKTEM

OSOBY CHĘTNE DO UCZESTNICTWA W PROJEKCIE Potencjał tkwi w TOBIE

PROSZONE SĄ O ZAPSANIE SIĘ DO DNIA 12 MARCA 2009ROKU

W SKLEPACH U MARKA LUB U ALOJZA LUB W UJEJSKIM BARZE

Czytaj całość

Nie masz nad czym myśleć długo
Jeśli dla szefa nie chcesz być sługą
Gdy o sobie sam chcesz decydować
I dobrze przyszłość swoją wykreować
Na szkolenie bierz się wnet
Kto nie chce działać ten stary zgred!
Razem podziałamy w grupie
Wszyscy słyszeli, że siła tkwi w kupie;-)
Nikt nie ruszy jej jak wiemy
Dlatego wspólnie uczyć się chcemy
A prócz nauki jest też zabawa
Jest kwaterunek i ciepła strawa
A teraz tylko uświadom to sobie-
„POTENCJAŁ TKWI W TOBIE!!!”

 


Czytaj całość
 
WIELIK POST
   
 
 
 
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania,  czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoj................
                               OWOCNEGO PRZEŻYCIA WIELKIEGO POSTU
                                                   i uczciwych postanowień
 
PIERWSZY WPIS
Roku pańskiego 2009 w dniu 26 lutego w godzinach wieczornych, dwóm osobom z naszej wioski 
dano wielkie narzędzie informowania Was o tym co się dzieje w naszej wiosce.
 Na wiadomości czekają mieszkańcy Starego Ujazdu,
którzy z różnych przyczyn rozproszeni są po całym świecie,
a ich serce jest nadal w hajmacie ujejskim. To głównie wam dedykujemy tę stronę,
by choć na chwilę moglibyście z nami posiedzieć,
pobawić się, czy powspominać.
Ale także tym,  którzy przez ekran komputera patrzą co dzieje się u sąsiada,
lub wspomina wspólną zabawę.
MOI DRODZY tym pierwszym wpisem zachęcam Was
do tworzenia tej strony. Kto, ma materiały na temat naszej
Małej Ojczyzny napiszcie na meila Grzegorza i wspólnymi siłami
będziemy tworzyć naszą wioskę we wiosce globalnej.
Niech na razie www.staryujazd.pl bedzie naszym MAŁYM HAJMATEM.
ZAPRASZAMY
 
© 2016 Stary Ujazd
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Hosted by LJC strony internetowe